Hükümetler bu duruma bir çare bulmalı…

Koronavirüs (Covid-19) dünyayı etkisi altına aldıkça yeni sorunları gündeme getiriyor. Daha önce yazdığımız bir analizde değindiğimiz gündelikçi sorunu Hindistan’da baş gösterdi. Olağanüstü halin uygulanmaya başladığı ülkede sokağa çıkmak yasak. Bu durum en çok yevmiyeyle çalışan kesimi etkiledi. Ve maalesef Hindistan’ın işgücünün en az yüzde 90'ı, temizlik, güvenlik, çekçek sürücülüğü, çöp toplayıcılık, ev işçiliği gibi düzensiz işlerde çalışıyor. İnsanlar açlıktan ölmekten korkuyor.

BBC'den Vikas Pandey, Hindistan’daki bir Amele Pazarı’nda yevmiyeyle çalışan işçilerle görüşerek izlenimlerini yazdı.

‘ÇOCUKLARIMI AÇ BIRAKAMAM’

Gündelikçi olarak çalışan milyonlarca insan var. Başbakan Narendra Modi'nin Salı akşamı açıkladığı önlemler nedeniyle insanlar önümüzdeki üç hafta boyunca para kazanamayacak ve bazıları birkaç gün içinde açlıkla yüz yüze gelecek.

Pandey ile konuşan sözleri bize durumun vahametini gösteriyor: "Ben normal olarak günde 600 rupi (8 dolar) kazanıyorum ve bununla beş kişiye bakıyorum. Bir kaç gün sonra yiyeceğimiz bitecek. Koronavirüs tehlikesini biliyorum ama çocuklarımı aç bırakamam."

 İŞGÜCÜNÜN YÜZDE 90’I YEVMİYECİ

Hindistan'da şu ana kadar doğrulanan vaka sayısı 500 ve en az 10 kişinin öldüğü açıklandı.

Kuzeyde Uttar Pradeş güneyde Kerala dahil birçok eyaletin hükümetleri ve başkent Delhi'de yönetim, güvencesiz çalışanların hesaplarına doğrudan para yatırılacağını vadetti. Modi hükümeti ayrıca yevmiyeyle çalışan ve karantina nedeniyle gelirinden olanlara yardım sözü de verdi. Fakat büyük lojistik zorluklar var. Dünya Çalışma Örgütü ILO'ya göre Hindistan'ın işgücünün en az yüzde 90'ı, temizlik, güvenlik, çekçek sürücülüğü, çöp toplayıcılık, ev işçiliği gibi düzensiz işlerde çalışıyor. Bu insanların çoğunun emeklilik, hastalık izni, ücretli izin hakları ya da sigortaları yok. O nedenle çoğu, gün gün kazandıkları parayla geçiniyor.

 HÜKÜMETLER YILDIRIM HIZIYLA HAREKETE GEÇMELİ

Bütün hükümetler yıldırım hızıyla hareket etmek zorunda çünkü durum her gün değişiyor. Büyük aşevleri açmalı ve ihtiyacı olanlara yiyecek dağıtmalı. Parasız para ya da pirinç, buğday gibi ihtiyaç maddeleri dağıtmalı. İşçiler gelecekleri hakkında karamsarlar; "Ailemi beslemek için para kazanmam lazım. Hükümetin bize para vereceği söyleniyor ama ne zaman ve nasıl yapılacak bunu bilmiyoruz."

 SONUÇ OLARAK...

Gördüğümüz gibi Koronavirüs bu gidişle aç kalan çocukları da gençleri de vuracak. Geri kalmış diğer ülkeler de sokağa çıkma yasağı koyduklarında aynı durumla karşı karşıya kalacaklar. Günümüzde geri kalmış ülkelerde işgücünün çoğunluğu yevmiyeci olarak çalışıyor. Bundan dolayı büyük bir kesim sigortasız ve güvencesiz hayatını sürdürür. Koronavirüs gibi krizlerin olduğu zamanlarda yevmiyeci işçiler çalışmadıkları günler aileleriyle beraber aç kalırlar. Umarız dışarıya çıkmanın tehlikeli olduğu bugünlerde hükümetler gerekli önlemleri alıp milyonları açlığa mahkum etmez.