Türkiye'de koronavirüs (Kovid-19) hızlı mı ilerliyor?

Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı dünya genelinde yarım milyona ulaşırken, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 23 bini aştı. PEki Türkiye'de son durum ne? Türkiye'de yeterli test sayısına ulaşılabiliyor mu?

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan ve Türkiye’de de hızla yayılan yeni tip koronavirüste (Covid-19), vaka sayıları ve ölümler her geçen gün artıyor.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakanın açıklandığı 11 Mart tarihinden bu yana 2 bin 433 kişi salgına yakalanırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 75’e yükseldi.

The Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Econix Araştırma, Türkiye’deki salgının bugüne kadarki yayılım verileri ve tıp literatüründen hareketle vaka sayısının değişimine dair 3 farklı senaryonun yer aldığı bir rapor yayınladı.

TÜRKİYE'DE GÖRÜLEBİLECEK 3 FARKLI SENARYO

Raporda, birinci senaryo olarak; “Sosyal izolasyon etkin yapılırsa, vaka sayısı mart ayı itibariyle düşüş gösterir” denildi.

Fakat DW Türkçe’de yer alan habere göre; İstanbul’da yaşayan Mustafa Uluç isimli vatandaş, koronavirüs testi pozitif çıktığı halde ‘yer yok’ gerekçesiyle eve gönderildi, ancak hastanede yatışı sağlanmış gibi gösterildi. Daha sonra durumu kötüleşen Uluç, hastaneye yatırıldı ancak artık ailenin tamamında ve apartmandaki diğer komşularda da semptomlar görüldüğü iddia edildi.

Söz konusu raporda, ikinci senaryo olarak; “Kısıtlı tedbirler neticesinde vaka sayısı 183 bine ulaşabilir” denildi.

İkinci senaryoya göre, Türkiye’de Haziran ayı sonuna kadar 183 bin 922 vaka ve 9 bin 143 ölüm yaşanabileceği belirtildi.

HAZİRAN SONUNDA 3.5 MİLYONU AŞABİLİR

En kötü senaryonun yer aldığı üçüncü madde ise herkesi korkuttu; raporda “Haziran sonunda vaka sayısı 3,5 milyonu aşabilir” denildi.

Üçüncü senaryo sosyal izolasyon tedbirlerine uyulmadığı ve vaka artış hızının ise yavaş bir şekilde düşeceği öngörüsüyle hazırlandı.

Yeni vaka sayısının artış hızının mart ayı sonuna kadar mevcut artış oranında, nisan, mayıs ve haziran aylarında azalarak vaka sayısının artacağı öngörüsü ile tahmin edildi.

Gözlenen vakaların zirve zamanında yoğun bakım yatak ihtiyacı 47 bin 891, nitelikli yatak ihtiyacı 222 bin 421 olarak hesaplandı.

Üçüncü senaryodaki öngörüye göre, yoğun bakım ve nitelikli yatak ihtiyacı kapsamında Türkiye ‘deki sağlık sisteminin kapasite aşımına uğrayacağı belirtiliyor.

BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı yarım milyonu aşarken, yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 23 bini aştı.

Koronavirüse (Covid-19) ilişkin açıklama yapan Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı'na koronavirüs vakalarının resmi web adresinden cinsiyet, yaş ve şehirlerine göre açıklanmasını istiyor.

Test sayılarını yetersiz bulan TTB, açıklamasında “Sağlık kuruluşlarına COVID-19 şüphesi ile başvuran, klinik özellikleri ve/veya bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme bulguları COVID-19 hastalığı ile uyumlu olan ve çoğu tedavi gören hasta sayısı açıklanan testi pozitif hasta sayısının kat be kat üzerindedir” dedi.

Reuters haber ajansında yer verilen haber, koronavirüs zamanında Türkiye’de son durumu kapsamlı bir analiz ile okurlarına duyurdu.

Ajans, “Türkiye test sayısını artırmakta zorlanırken, salgın kritik noktaya ulaştı” başlığını kullanırken, “ABD’ye yarım milyon koronavirüs (Covid-19) test kiti sattıktan sonra Türkiye hastalık ile ilgili kendi test kitini artırmakta zorlanıyor” yorumunu yaptı.