Koronavirüste alzheimer tehlikesi: Beyin küçülüyor!

Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalar, obezitenin Covid-19 tedavisini zorlaştırmasının yanı sıra alzheimerıda tetiklediğini kanıtladı. Bununla birlikte koronavirüsünde beyinde hasar bıraktığına yönelik buluşlar, obez olup virüse yakalanan hastaların olmayanlara göre iki kat daha fazla risk altında olduğunu ortaya koydu.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar obezitenin Covid-19 tedavisini zorlaştırdığını kanıtlamıştı. Özellikle grip ve hepatit B aşılarının obez yetişkinlerde obez olmayanlara göre daha az etkili olduğunu dikkat çekti. Araştırmacılar, koronavirüs aşısı hazır olduğunda da benzer bir olayın gerçekleşeceğinden tedirgin. Bu durum nüfusunun yüzde 42’si obez olan ABD’de aşının koronavirüsü durduramayacağı endişesi yaratıyor.

Öte yandan yapılan son araştırmaya göre, Obezitenin Alzheimer riskini yükselttiği de bir kez daha teyit edildi. Amerikalı bilim insanları, vücut ağırlığının artmasına bağlı olarak beyne giden kan akışının yavaşlaması nedeniyle bu organın küçüldüğünü ve bunun da Alzheimer hastalığını tetiklediğini ortaya koydu.Vücut ağırlığının sağlıklı oranın üzerinde olması diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi birden fazla hastalığı körüklüyor.

ALZHEİMER RİSKİ ARTIYOR

Ayrıca koronavirüsünde beyinde hasar bıraktığına yönelik buluşlar, bilim insanlarını bir hayli endişelendiriyor. Hatta nörologlar Covid-19’u ‘Nöro-Covid’ olarak adlandırıyor. Nörologlar, bazı Covid-19 hastalarında felç, nöbetler, zihin bulanıklığı ve beyin enfeksiyonu gibi semptomlara rastlandığını belirtiyor. Science dergisinde yer alan bir makaleye göre, doktorlar Covid-19 hastalarında görülen beyne ilişkin semptomların hangilerinin direkt virüs nedeniyle oluştuğu sorusuna yanıt aramayı sürdürüyor.

Journal of Alzheimer’s Disease'ın baş editörü George Perry araştırmaya ilişkin yaptığı bir yorumda, "Dr Amen ve yardımcıları, bu araştırma ile obezitenin kan akışını yavaşlatarak beynin küçüldüğünü ve dolayısıyla Alzheimer'i tetiklediğine dair inkar edilemez kanıtlar sundu" diye konuştu ve bu durumun koronavirüs ile birleştiğinde çok daha tehlikeli olduğuna dikkat çekti.

Journal of Alzheimer's Disease'de yer alan araştırmada, 18 ila 94 yaşında 17 bin 721 kişinin bilgisayarlı tomografi çeşidi olan SPECT görüntüleri incelendi. SPECT yöntemiyle kan dolaşımını takip edebilen uzmanlar, vücut ağırlıklarına göre zayıf, normal, normalin üstü, obez ve morbid obez olarak 5 gruba ayrılan deneklerden elde edilen sonuçları karşılaştırdı.

 Araştırmada vücut ağırlığı arttıkça beyindeki kan dolaşımının yavaşladığı görüldü. Kan dolaşımının azalması nedeniyle beynin küçüldüğü tespit edildi.

İncelemelerde, hafıza, yön bulma ve öğrenme gibi yetilerimizde önemli rol oynayan ve Alzheimer hastalığında en fazla etkilendiği bilinen beynin temporal ve parietal loblar ile hipokampus, posterior singülat korteks ve precuneus bölümlerinde kilo artışıyla kan dolaşımının yavaşladığı tespit edildi.