Eski Bilim Kurulu üyesi uyardı: 4’üncü dalga geliyor…

Aşılamanın hız kazanmasıyla birlikte düşüş kaydeden vaka sayıları, koronavirüs mutasyonlarının yayılmasıyla birlikte yeniden tırmanışa geçti. Varyant virüs paniği Avrupa’yı harekete geçirirken, Türk hekimler 4’üncü dalganın yurda Temmuz ayında gelebileceği uyarısında bulundu.

Koronavirüsün (Covid-19) mutantları olan alfa, beta, gama, delta/delta plus ve lambda varyantları, büyük çoğunluğu aşılanan ülkelerin vaka sayılarını yeniden tırmanışa geçirdi.  Özellikle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından en baskın koronavirüs tipi olarak kabul eden delta ve delta plus mutantının tüm dünyayı sarması 4’üncü dalga paniğine neden oldu. 

Aşılanmanın hızlanması ve turizm sezonun açılmasıyla birlikte sınırlarını açan ülkeler, yeni salgın dalgası nedeniyle esnettiği önlemleri yeniden arttırmaya hazırlanıyor. Uzmanlar, varyanta karşı en etkili silahın aşı olduğunu belirterek, bir an önce aşı karşıtlarının da ikna edilmesini önerisinde bulunsa da, önlemlerin devam etmesi gerektiği kaydediliyor. 

AVRUPA ALARM HALİNDE

Fransa’da Macron hükümeti, vatandaşlarına ‘’Delta varyantı, yaz tatilini mahvedebilir, dikkatli olun!’’ uyarısında bulunurken, aşı olmayanlara sınırlama ile birlikte bazı meslek gruplarına aşı zorunluluğu getirme konusunu tartışıyor. Fransa’nın yanı sıra, vaka artışı nedeniyle esnettiği önlemleri yeniden alma kararı alan çok sayıda Avrupa ülkesi var. 

Örneğin, en yüksek aşılama oranına sahip ülkelerden biri olan İngiltere’de kısıtlamaların geri gelmesi gündemde. Vatandaşlara ‘pandemisin sona ermediğini’ belirten Başbakan Boris Johnson, 19 Temmuz'a kadar günlük vaka sayısının 50 bine kadar yükselebileceğini tahmin ettiklerini kaydetti. 

İspanya ise gençler arasında son günlerde kaydedilen koronavirüs vakalarındaki hızlı artışı engellemek için kısıtlamaları yeniden uygulama kararı aldı. Alınan önlemler kapsamında kapalı alanlardaki gece kulüpleri ve diğer eğlence mekanlarının kapanmasına karar verildi. 

Ayrıca tüm bölgede 500'den fazla kişinin bir araya geldiği açık hava etkinliklerine katılmak için PCR testi yaptırmak ya da aşı olmak gerekecek.

‘’VARYANT ÜLKE KATEGORİSİ’’ OLUŞTU

Delta ve delta plus varyantının en hızlı yayıldığı Avrupa ülkesi olan Portekiz'de de, Sağlık Bakanı Marta Temido, vaka sayılarının aynı hızla artmaya devam etmesi durumunda kısıtlamaların gelebileceğini açıkladı. Komşuları gibi daha bulaşıcı olan varyantın hızla yayılmasından ve yeni bir salgın dalgasından endişe duyan Almanya ise erken önlem alan ülkelerden oldu. 

Ülkenin Sağlık Bakanı Jens Spahn, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Delta'nın Temmuz ayı boyunca, koronavirüs vakalarının yüzde 70 ila 80'ini oluşturacağı uyarısında bulundu. Bununla birlikte Merkel hükümeti, yeni bir "varyant ülke kategorisi" oluşturdu ve bu ülkelere yönelik önlemler alacağını duyurdu. 

Avrupa'da olası bir dördüncü dalgadan endişe eden ülkeler arasında yer alan Norveç'te de hükümet, Temmuz ayında kaldırmayı planladığı önlemleri, Temmuz sonu, Ağustos başına erteledi. Başbakan Enna Solberg, "Delta varyantının mevcut durumu nasıl etkileyeceğini bekleyip görmeyi seçiyoruz’’ dedi. 

TÜRKİYE’DE DURUM NE?

Dün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından, Türkiye'de de görülen Delta Plus varyantına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılamada yeni bir uygulamaya gidileceğini ifade ederek, ‘’Tüm gelişmeleri yakından takip ediyor ve vatandaşımızı en kısa sürede bilgilendirerek tedbirler alıyoruz. Bugün gündem artık salgın değil en yüksek aşılanma oranıdır’’ dedi.

Bakan’ın bu açıklaması, şimdilik Türkiye’de delta ve delta plus varyantlarına yönelik yeni bir tedbirin gündemde olmadığı şeklinde yorumlanıyor.

‘’4’ÜNCÜ DALGA TÜRKİYE’YE TEMMUZ’DA GELEBİLİR’’

Ancak hekimler, Bakan Koca’nın ‘’gündemimiz artık salgın değil’’ sözlerine katılmıyor. Koronavirüste 4’üncü dalga riskinin Türkiye’nin gündeminde olmadı gerektiğini kaydeden Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ‘’Yüzde 70 ile 75 aşılamaya ulaşmadığımız sürece 4'üncü dalgayı yaşarız. Bu çok yüksek sayılarla giden 3'üncü dalgadaki gibi bir dalga mı olacak, yoksa sadece hafif bir vaka artışı ile giden bir dalga mı olacak, bunu belirleyecek ana faktör bizim alacağımız önlemler" dedi.

Eski Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap’ın sözleride Ceyhan’ın ifadelerini doğrular nitelikte. Azap, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında ‘’Delta varyantı çok hızlı yayılıyor. Böyle giderse Temmuz sonuna kalmadan 4. dalgayı yaşarız diye düşünüyorum’’ dedi. 

Yüksek miktarda aşı gelmiş olmasıyla birlikte ‘salgın bitti’ havası yaratıldığını kaydeden Azap, ‘’Deltanın toplumumuzda yayılmakta olduğunu düşününce bu, dehşet verici bir durum. Herkes aşılanıyor ama varyantlara karşı aşının etkisi azalıyor. mRNA aşılarının bile etkisi azalıyor, yüzde 95 koruma sağlarken yüzde 70 ila 80’e düşüyor’’ ifadelerini kullandı.