İtalya’da AB’ye öfke katlanarak büyüyor! Avrupa Birliği bayrağını yaktılar...

Bir süredir koronavirüsle mücadele eden İtalya'nın, Avrupa Birliği tarafından yalnız bırakılması ve yardım çağrılarına kayıtsız kalınması nedeniyle, AB'ye duyulan öfke giderek büyüyor. İtalyanlar sosyal medya üzerinden başlattıkları kampanya ile, AB bayrağını yakarak tepkilerini dile getiriyor.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Özellikle bir dönem virüsün yayılım üssü konumuna gelen İtalya’da durum oldukça vahim.

Edinilen son bilgilere göre, en çok ölümün yaşandığı İtalya’da 24 saatte 812 kişi daha hayatını kaybetti. Ülkede toplam ölü sayısı 11 bin 591'e yükseldi. Reuters’ta yer alan habere göre, son 24 saatte 4 bin 50 yeni vakanın tespit edildiği ülkedeki vaka sayısı ise, 101 bin 739’a yükseldi.

AB İTALYA’NIN YARDIM ÇAĞRISINA KAYITSIZ KALDI

İtalya, tıbbi kaynaklarını tükenmekle tehdit eden koronavirüs krizinde dayanışma adına komşularından yardım istedi ancak AB, İtalya’nın çağrısına kayıtsız kaldı. Ancak söz konusu süreçte Çin ve Rusya gibi güçlü devletler, İtalya’yı koronavirüsle mücadelede yalnız bırakmadı. İtalya’nın Avrupa Birliği Büyükelçisi Maurizio Massari, Amerikan Politico dergisi için kaleme aldığı makalede, ülkesinin Avrupa’nın yardımına duyduğu ihtiyacı vurgularken, yaptıkları çağrılara yanıt alamamaktan da açıklıkla ifade etmekten çekinmedi.

Büyükelçi, ‘’Ne yazık ki tek bir AB ülkesi bile Komisyon’un çağrısına yanıt vermedi. Yalnızca Çin iki taraflı karşılık verdi. Şüphesiz bu Avrupa dayanışması için iyi bir işaret değil’’ diyerek tepkisini dile getirdi.

AB BAYRAĞINI YAKIYORLAR

Koronavirüsle mücadelede Çin ve Rusya gibi güçlerden destek gören İtalyanlar AB’nin kendilerini yalnız bıraktığını düşündüğü için sosyal medyadan yayınladıkları videolarda AB bayrağı yaktıkları bir kampanya başlattı.

 İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Mai’da, “Bu küresel kriz Avrupa Birliği için büyük sorumluluk. Önünü göremediğimiz bir krize karşı Avrupa olarak sınırlı vaktimiz var. Bu sebeple şu anda karşılaştığımız sağlık ve ekonomi kriziyle mücadele etmek için olağanüstü önlemler almak zorundayız. Bu kriz tüm Avrupa’yı bir ekonomik durgunluk içerisine doğru sürüklüyor” dedi.

‘‘AB ÇAKALLAR VE YILANLAR MAĞARASI’’

Eski İtalya Başbakanı Matteo Salvini ‘de geçtiğimiz günlerde AB’ye karşı çok sert açıklamalar yapmıştı. Salvini, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, birliği İtalya'da yaşanan ölümlere kayıtsız almak suçladı ve, "AB'den nefret ediyor ve tiksiniyorum. Birlikten ziyade, yılanlar ve çakallar mağarası. Önce virüsü yeneceğiz, sonra dönüp AB'yi düşüneceğiz. Gerekirse teşekkür etmeden ayrılacağız" ifadelerini kullandı.

İSPANYA’DA TEPKİLİ

AB’ye tepkili olan tek Avrupa ülkesi İtalya değil. Salgından yoğun olarak etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’nın Başbakanı Pedro Sanchez’da, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, "Neslimizin en kötü kriziyle karşı karşıyayız. Avrupa projesinin geleceği tehlikede. Koordinasyonlu ve sağlam bir AB ile bireyselcilik arasında seçim yapıyoruz. Biz, derinden Avrupacıyız. Bu acil duruma karşı ortak cevap talep ediyoruz, adil bir toparlanma garanti ediyoruz" diyerek birliğin tehlikede olduğunun sinyallerini verdi.

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GELECEĞİ TEHLİKEDE

Daha önceki analizlerimizde de birçok kez AB'nin kendi içindeki önemini yitirmeye başladığı hususunu ifade etmişti. Ancak son gelişmeler ışığında yeni bir değerlendirme yapmak gerekirse, İngiltere’nin ayrılığıyla beraber çatırdamaya başlayan birlik, koronavirüs salgınıyla bambaşka bir noktaya evrilecek gibi görünüyor. Ayrıca birliğin böylesine kritik bir süreçte kendi içinde birbirlerinden soyutlanması ve birbirlerine yardım elini uzatmaması, bu noktada sınıfta kaldıklarını gösteriyor.

İtalya ve İspanya örneğinde olduğu gibi önümüzdeki günlerde diğer birlik üyelerinin de AB üyeliklerini sorgulamaya başlayacağı bir döneme evriliyoruz. İçinde bulunduğumuz küresel salgının sonrasında, AB’nin kendi içinde daha çok sarsılacağı ve Batı ülkelerinin Çin ile Rusya dibi ülkelerle daha yakın temaslar kurma girişiminde bulunacağını belirtebiliriz.