Ülkelerin koronavirüse karşı okullarda aldıkları önlemler

Koronavirüs salgınının ikinci dalgası ülke ülke etkisini göstermeye başladı. Vaka sayılarındaki artışla beraber sonbahar döneminde okulların açılıp açılamayacağı da tartışma konusu oldu. Birçok ülkede ağustos-eylül aylarında açılması gereken okulların ya takvimleri değişti ya da ülkeler uzaktan eğitime geçeceklerini duyurdu. Peki dünyada koronavirüse karşı okullarda hangi önlemler alındı? Detaylar haberimizde...

Koronavirüs dalgasının başladığı günden bugüne kadar pek çok ülke salgının ilk dalgasının etkisini hafifletmişti. Ancak havaların soğuması ve okulların açılmasıyla birlikte pek çok kişi de ikinci dalga endişesi başladı. Bazı ülkeler ikinci dalganın etkisine girmişken kimi ülkelerse önlemlerini kat kat arttırdı. Peki okullarda koronavirüse karşı hangi ülke nasıl önlemler aldı? Detaylar haberimizde... 

TÜRKİYE

Türkiye'de okulların internet üzerinden eğitime 31 Ağustos'ta, yüz yüze eğitime de 21 Eylül'de aşamalı geçilmesine karar verildi. Karar, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı tavsiyesi doğrultusunda alındı. Kurul, 'yüz yüze eğitime kademeli olarak geçilmesi ve en az 1 ay ertelenmesi' tavsiyesinde bulundu. 

Kurul toplantısı açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitim tarihiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: "Okullar online eğitim ile 31 Ağustos'ta açılacak. Yüz yüze eğitime 21 Eylül'de aşamalı ve seyreltilmiş şekilde geçilecek. Maske tedariki Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanacak."

Uzmanlar, yeni akademik yılın yaklaştığı bugünlerde, virüsün yayılmasının kontrolünde sorun yaşanan ülkelerde yüzyüze eğitimin doğurabileceği sağlık risklerine dikkat çekiyor. Zira çocuklar da virüsten enfekte olabildiği gibi, eve döndüklerinde ebeveynlere, aile büyüklerine ve sınıfta öğretmenlere de bulaş riski söz konusu.

ABD

Koronavirüsün en sert darbeyi vurduğu ABD'de bazı okullar açıldı. ABD'de yapılan yeni bir araştırma, Temmuz ayının son iki haftasında en az 97 bin çocuğa Covid-19 bulaştığını açığa çıkardı. Amerikan Pediatri Akademisi ve Çocuk Hastaneleri Derneği'nin yaptığı araştırma, bazı eyaletlerde okulların açılmasıyla birlikte çocuklara hastalığın bulaşma oranının yüzde 40 arttığını ortaya koydu.

 ABD'de okulların açılmasına yönelik tartışmalar sürerken bu tartışmaların ana gündemlerinden bir tanesi de uzaktan eğitim için gerekli olan ekipmanların tedariki.
Okul yılı neredeyse birçok yerde başlarken ülke çapında eğitimciler, bilgisayar eksikliklerinin eşitsizlikleri artıracağından endişe ediyor.

Associated Press'te yer alan bir araştırmaya göre, ABD'deki okullarda ekipman tedarikinde uzun gecikmeler yaşanacak. ABD Başkanı Trump'ın Çin'e yönelik aldığı ticari yaptırım kararlarıyla birlikte dünyanın en büyük üç bilgisayar şirketi Lenovo, HP ve Dell, okul bölgelerine yönelik yaklaşık 5 milyon dizüstü bilgisayar sıkıntısı yaşadıklarını söyledi.

Lenovo müşterilerine gönderdiği bir mektupta, Ticaret Bakanlığı'nın Lenovo'nun birden fazla modelinin üreticisi de dahil olmak üzere 11 Çinli şirkete yaptırım uygulaması sebebiyle şirketin mevcut gecikmelerine birkaç hafta ekleyeceğini söyledi.

Okul yönetimleri ise sorunu çözmesi için Trump yönetimine taleplerde bulunuyor. Dizüstü bilgisayarlar olmadan uzaktan eğitimin başlamasının bazı öğrenciler için öğrenimsizlik anlamına geleceğini söylüyor.

Kaliforniya'da Morongo Birleşik Okul Bölgesi'nin müdürü Tom Baumgarten, "Bu, bir sanatçıdan bir resmi boyasız boyamasını istemek gibi olacak. Bir çocuğa bilgisayar olmadan uzaktan eğitim veremezsiniz" ifadelerini kullandı.

Kuzey Dakota'daki Williston Devlet Okulları BT Direktörü Matt Bartenhagen, 2 bin Lenovo Chromebook siparişini bekliyor. Bartenhagen, siparişin ilk olarak temmuzda yapılacağını ancak daha sonra ağustos sonuna ertelendiğini; şimdi ise yılsonuna kadar yapılmasınu umut ettiklerini ifade ediyor.

ABD'de benzer durum masa, sandalye gibi ev içi ihtiyaçlar için de geçerli. Profitero'nun araştırmasına göre ülkede 11 Temmuz'dan 15 Ağustos'a kadar alışveriş sitesi Amazon'da "masa" araması yüzde 600 arttı. Yüz maskesinden sonra en çok aranan ikinci kelime masa oldu. Profitero'ya göre Amazon'da "çocuk masası" terimi de yüzde 3 bin 783, "bilgisayar masası" kelimesi de yüzde 257 arttı. Amazon, Target, Walmart, Wayfair, Staples, Office Depot ve Ikea gibi online satış sitelerinde ise masa ve sandalye bulmak da bir hayli zor.
Florida eyaletinde bir yargıç dün, eyaletin koronavirüs salgını sırasında okulları yeniden açma emrinin anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Yargıç Charles Dodson, okulların haftada en az beş gün açık olma planını reddetti.

Georgia eyaletindeki bir okulda koridorlarda kalabalığı gösteren fotoğrafın sosyal medyada paylaşılmasının ve bir dizi öğretmen ve çalışanın Covid-19'a yakalanmasının ardından okul kapatıldı.

İş yerlerine dönmek zorunda olan ebeveynler ise çocuklarının sağlığından endişe ediyor. Louisiana eyaletinin Baton Rouge kentini de kapsayan okul bölgesinde öğrenciler çevrimiçi eğitime gelecek hafta başlayacak. Ancak yetkililer, 7 Eylül’deki İşçi Bayramı’ndan sonra yüz yüze eğitime başlama planları yapıyor.

35’ten fazla okul bölgesinde protestolar

ABD’de 35’ten fazla okul bölgesinde okulların Corona virüsü vakalarının arttığı dönemde açılması karşısında öğretmenler ve okul çalışanları tarafından protesto gösterileri düzenlendi.

Göstericiler tarafından oluşturulan bir web sitesinde bilimsel veriler desteklemediği sürece sınıflarda öğrenci sayısının azaltılması, test yapılması, uygun sayıda hemşire ve danışman gönderilmesi gibi güvenlik protokolleri uygulanana kadar yüz yüze eğitime geçilmemesi istendi.

Öğretmenler, ihtiyaç halindeki ailelere kira ve konut kredisi desteği gibi mali yardım sağlanmasını, kiracıların tahliye edilmesi ve evlere ipotek konması gibi durumların önlenmesi için kararname çıkarılmasını talep etti.

 GÜNEY KORE

Güney Kore'nin başkenti Seul ve çevresindeki okullarda, koronavirüs vakalarındaki artış sebebiyle uzaktan eğitime geçmeye karar verildi. Eğitim Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Seul, Incheon ve Geonggi şehirlerinde lise son sınıf öğrencileri dışındaki tüm öğrencilerin 11 Eylül'e kadar çevrimiçi ders alacağını söyledi.

Koronavirüs salgınında şiddetli bir ikinci dalgayı bekleyen ülkede, başkent çevresinde eğitim 11 Eylül'e kadar uzaktan devam edecek.  Sadece Aralık ayında üniversite sınavına girecek olan lise son sınıf öğrencileri okula gidebilecek.

Koronavirüs salgınının başlangıcında verdiği mücadeleyle birçok ülkenin model olarak aldığı Güney Kore, Mayıs ayında vakalardaki düşüşün sabitlenmesiyle kademeli olarak okulları açmıştı.

İNGİLTERE

Koronavirüs salgınıyla sekteye uğrayan eğitime nasıl devam edileceği tüm dünyanın gündeminde. İngiltere'de hükümet son araştırmalara dayanarak riskin düşük olduğunu savunurken okul yöneticileri yeterince yönlendirme yapılmamasından şikayetçi.

İngiltere Eğitim Bakanı Gavin Williamson, hükümetin okulların açılmasını hızlandırma planının, dersliklerde koronavirüsün yayılma riskinin düşük olduğunu gösteren araştırmalara dayandığını açıkladı.

Williamson'ın atıf yaptığı araştırmanın, Halk Sağlığı İngiltere (Public Health England) tarafından açıklanması beklenen, 100 okulda 20 bin çocuk ve öğretmenin izlenmesiyle gerçekleştirilen çalışma olduğu sanılıyor.

Williamson açıklamasında, öğrenci velilerinin çocuklarını okula göndermek konusunda gittikçe daha çok güven hissettiklerini de ekledi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da okulların açılmasının hükümet açısından ulusal bir öncelik olarak görüldüğünü açıklamıştı.

İngiltere'de okullar mart ayında kapılarını kapatmıştı ve haziran ayında yalnızca az sayıda öğrenciye yeniden açılmıştı. Ülkede hükümet, ekonominin ikinci çeyrekteki yüzde 20'lik daralmasından çıkmasına yardımcı olması için okulların yeniden açılmasını teşvik etmeye çalışıyor. Cumartesi günü İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda hükümetlerinin baş tıp görevlileri, COVID-19'a yakalanmış olsalar bile şiddetli hastalık oranının çocuklarda çok düşük olduğunu ve son derece düşük bir ölüm riski taşıdıklarını söyledi.

FRANSA

Fransa’da okullar açıldı. Ülke genelinde eğitim anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda kademeli başladı. Derslerin bir kısmı yüz yüze, bir kısmı uzaktan yapılıyor. Liseler ise eylülde açılacak. Fransa Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, Cumartesi günkü yaptığı açıklamada koruyucu önlemlerin yeterli olması için hükümetin çalıştığını söyledi. Ülke eylül ayının ilk haftasında da yeni bir ekonomi kurtarma paketi açıklayacak.

İSPANYA

İspanya’da okullar eylülde açılacak, sınıflardaki öğrenci sayısı 20’den fazla olmayacak. Çocuklar maske takmaya teşvik edilecek ve 1.5 metre sosyal mesafe sınıf içinde de korunacak.

İSKOÇYA

İskoçya Eğitim Bakanı John Swinney, İskoç ortaokul öğrencilerinin 31 Ağustos Pazartesi gününden itibaren koridorlarda ve ortak kullanım alanlarında maske zorunluluğu getirildiğini açıkladı.

BREZİLYA

Brezilya’da ana okulları açıldı; ilk, orta ve lise öğrencileri de ağustos sonunda eğitime başlayacak. Öğrenciler, sınıfta ve oyun alanlarında küçük gruplar halinde olacak. Birbirinden mesafeli olmaları konusunda uyarılacak.

İSRAİL

Okulların 1 Eylül’de açılacağı İsrail’de maske dördüncü sınıf ve üzeri öğrenciler için zorunlu tutuldu. Pencereler, okullarda açık tutulacak ve eller sıklıkla yıkanacak.

POLONYA

Polonya Eğitim Bakanlığı dün yaptığı açıklamada okulların gelecek hafta açılacağını açıkladı.
Ülkede vaka sayısı geçen haftanın sonunda 903 yeni vakayla rekor seviyelere yükselmişti. Bu durum ise çocuklarını yeniden okula göndermek zorunda kalacak ebeveynlerde endişelere neden oldu. Eğitim Bakanı Dariusz Piontkowski yaptığı açıklamada, "Her çocuk, genç, sokağa ya da dükkana çıkıyor ve oralarda da enfekte olabilir. Okul yılının başlangıcını erteleme gereğini görmüyorum" dedi.

Okullarda maske zorunlu hale gelmeyecek. Ancak isteyen okul yönetimleri bu kararları kendileri alabilecek. Okullarda ayrıca çocuklarda ateş ölçümü de yapılmayacak.
38 milyonluk ülke toplam 62 bin 310 vaka ve bin 960 ölüm bildirdi.

ALMANYA

Almanya’da okullarına dönen çocuklar, yüz yüze eğitimlerine başladı. Okullarda sosyal mesafeye dikkat edilmesi konusunda öğrenciler, kurallar ve işaretlerle uyarılıyor. Öğrenciler ve öğretmenler koridorlarda maske takıyor ama sınıflarda veya oyun alanlarında mecburi değil.

YUNANİSTAN

Yunanistan Milli Eğitim Bakanı Niki Kerameus, okulların 7 Eylül'de yeniden açılmasının beklendiğini, ancak gerekli görülürse ertelemenin de söz konusu olabileceğini söyledi.
Bakan, okulların 7 Eylül'de açılmasıyla birlikte öğretmen ve öğrencilerin maske takmalarının zorunlu olacağını söylerken yetkililerin öğrencilere ve öğretmenlere kumaş maskeleri ücretsiz olarak vereceğini sözlerine ekledi.
Ülkede yeni eğitim döneminde her sınıfta öğrenci sayısı 17 ile sınırlı tutulacak.

KENYA

Ocak ayına kadar okulların kapalı olacağı ülkede özellikle özel okullar ayakta kalabilmek için binalarını farklı amaçlarla kullanılıyor. Mwea Kardeşler Okulu'nun sahibi Joseph Maina, ihtiyaç duyduğu geliri sağlamak için sınıfları tavuklarla doldurdu. Kenya'nın merkezindeki bir başka okul olan Roka Preparatory'nin sahibi de binasını bir çiftliğe dönüştürdü ve eski oyun alanında sebze yetiştiriyor.