Bağışıklık sisteminizle savaşan koronavirüse karşı alınabilecek tedbirler nelerdir?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs pek çok ülkenin ardından Türkiye’de de görüldü. Bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler üzerinde ölümcül etkiye sahip olan virüstün korunmanın en iyi yolu bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlerin tüketilmesidir. Dolayısıyla Koronavirüsle mücadelede bağışıklık sisteminin önemi nedir? Bağışıklık sistemini güçlendirebilecek besinler nelerdir?

KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ÖNEMİ NEDİR?

İnsanoğlunun vücudunda öğrenebilen, düşünebilen ve hafızasında saklama kapasitesine sahip iki sistem vardır; bir beyin ve diğeri bağışıklık sistemi. Bağışıklık sistemi, genetik olarak var olan ve tarihsel süreç içerisinde bugüne kadar aktarıla gelen bilginin bulunduğu sistemdi. Bugüne kadar aktarılarak gelen söz konusu veri, bağışıklık sistemi tarafından kullanılarak, karşılaşılan mikroba karşı savaşta kullanılmaktadır. Dolayısıyla bağışıklık sistemi mikrobun olduğu bölgeye odaklanarak savaşan, yok edinceye kadar yılmadan uğraşan ve bu deneyimini unutmayıp saklayan, her yeni durum için bu deneyimini de kullanarak yeni bir yanıt üretebilen bir sistemdir. 

114

Geçmişten gelen bilginin saklanmış hali olarak, bir takım refleks yanıtları vardır. Bağışıklık sistemi de beyin gibi bu bilgiyi var olan durum karşısında değerlendirip, sentezleyip, mikroba özel, kansere özel, organ nakline özel yanıtlar üretir. Bu beyin ve bağışıklık sistemi dışında hiçbir sistemde, hiçbir organda olmayan bir özellik. Dolayısıyla bağışıklık sistemimizin ilk defa karşılaştığı bir virüs olan Kovid-19’a dair herhangi bir veri olmadığından, sistemin güçlü tutulaması gerekiyor. 

214

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDEN ZAYIFLAR? 

Susuz kalmak zayıf bir bağışıklık sisteminin başlıca nedenlerinden biri olabilir. Vücudumuz düzenli aralıklarla toksinleri dışarı atmalıdır ve bunu yapabilmek için sıvıya gereksinim duyar, bunu yapamaması hastalıklara yol açar. Dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol miktarda su içilmelidir. Burada, bazılarımız çay ve kahvenin vücudun su ihtiyacını karşılamak için gerekli olan sıvılardan olmadığını anlamakta zorlanabilir. Aksine araştırmalar kahvenin vücudun susuz kalmasına neden olduğunu ortaya koymuştur. Yani kahve içtiğimiz günlerde daha fazla su içmemiz gerekir. Eğer sade su içmek istemiyorsanız, her zaman taze meyve sularını tercih edebilir ve suyunuzun içine limon sıkabilirsiniz. Dolayısıyla gerekli besinleri ve özellikle sıvı tüketmeyen bireylerin bağışıklık sistemi zayıflar. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK BESİNLER VE UYGULAMALAR NELERDİR? 

Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması uzun dönemde düzenli ve dengeli beslenmeye dayanıyor. Vücudun su dengesini sağlayan kalsiyum bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Süt ve süt ürünleri sadece protein değil, aynı zamanda kalsiyum içeriği sayesinde de kilo kontrolü sağlıyor. Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar proteinin en iyi kaynakları olarak biliniyor.

414