Koronavirüs: Yeterli sağlık personeli var mı? Sağlıkçıların ataması yapılacak mı?

Koronavirüsün Türkiye'de görülmesiyle özel ve vakıf üniversite hastanelerinin de pandemi hastanesi ilan edilmesiyle gündeme gelen bir diğer konu, hastanelerdeki sağlık personellerinin yeterliliği oldu. Hastanelerde yeteri kadar sağlık personeli var mı ya da kısa zaman içinde yeni atamalar yapılacak mı?

Koronavirüs salgınıyla mücadelede gözlerin çevrildiği Sağlık Bakanlığı’nın 2019 Yılı Faaliyet Raporu’da “Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede erken uyarı ve cevap sistemi kapasitesinin geliştirilmesi” gerektiği belirtildi. Faaliyet raporunun “zayıflıklar” başlıklı bölümünde de “Sağlık personel sayısının sağlık hizmet talebi ve kurumsal ihtiyacı karşılayamadığı, çalışan personelin motivasyonunu artırmaya yönelik uygulamalar olmadığı, sağlık araştırmalarının sınırlı olduğu ve sağlık personelinin coğrafi dağılımının dengesiz olduğu” belirtildi.

Personel arasındaki yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayanlardan yeteri kadar faydalanılmadığının da aktarıldığı raporda, personele ait çalışma ve sosyal alanların yetersiz olduğu dile getirildi. Raporda yabancı dil bilgisi iyi düzeyde olan personelin yeterince bulunmadığının altı çizilerek, mesleki görev tanımlarının açık ve net olmadığı ifade edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bu konuda alınması gereken önlemler ve atılması gereken adımlarla ilgili bilgilerin yer aldığı bir rapor verdi.

Raporda:

Sağlıkta şiddet yasası çıkarılmalıdır. Atanamayan sağlıkçıların atanması sağlanmalı ve yetkin sağlık personelinden emekli olanların geri çağrılmasıyla sağlıkçı sayısı artırılmalıdır.

Tıbbi malzeme temininde sıkıntı yaşayan üniversite hastaneleri desteklenmelidir.

Vatandaşların tedbirlere uyum maliyetini azaltarak yoksulları güvence altına alabilmek adına aile sigortası yasalaştırılmalıdır.

Dezenfektan, maske, kolonya, ateş ölçer gibi tıbbi malzemelerde KDV salgın süresince sıfırlanmalı, bu ürünlerin perakende satış fiyatı için üst sınır belirlenmelidir.

Ücretsiz izne çıkarılanların ücretlerinin bir kısmı İşsizlik Fonu'ndan ödenmeli, işsizlik maaşı süreleri uzatılmalıdır.

Şahsi araçlarla ulaşım bir süre teşvik edilerek akaryakıttaki ÖTV indirilmelidir.

Salgın süresince icra işlemleri durdurulmalı, konkordato ve iflas ertelemeleri sağlanmalıdır. Çiftçilerin borçları ertelenmelidir.

KURA İLE ALIM YAPIALCAK

Herkesin gözü kulağı bakanlıktan yapılacak açıklamadayken Resmi Gazete'de, Sağlık Bakanlığı personel alımı ile ilgili flaş bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda “Kamu kurum ve kuruluşlara işe yerleştirilecek kişileri; Kurum tarafından gönderilen listedeki adaylar arasında yapacağı sınav ile belirlenir. Ancak temizlik hizmetleri, güvenlik ve koruma hizmetleri, bakım ve onarım hizmetleri için yapılacak alımlarda sadece sözlü yöntem kullanılarak sınav yapılır.” hükmünde değişiklik yapıldığı bildirildi. Değişiklikle kura ile personel alımı yapılacağı sözlü sınav yapılmayacağı aktarıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından bugünden sonra 81 ilde personel alım ilanı yayımlandığı takdirde adaylar kura sonucunda sözlü sınav yapılmadan işe başlamaya hak kazanacak.