Koronavirüs varyantlarının ismi değişti! Hangi Yunan harfi hangi varyant için kullanılacak?

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs varyantlarının Yunan alfabesine göre adlandırılacağını açıkladı. Güney Afrika, Brazilya, Hindistan ve İngiltere varyantı olarak anılan, mutant virüslerin ismi neden değiştirildi? Hangi varyanta hangi isim verildi? İşte varyantların yeni isimleri…

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa süre içinde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele sürüyor. Salgına çare olabilecek aşılama çalışmaları hızla devam ederken, insanlık son 100 yılda eşi benzeri görülmemiş olaylara tanıklık ediyor.

112

Tam koronavirüs etkinliğini azaltmaya başladı derken, ortaya çıkan yeni varyantlar büyük endişeye neden oluyor. Şu ana dek; Hint, Brezilya, Güney Afrika ve İngiltere varyantı olarak bilinen dört koronavirüs mutasyon çeşidi görüldü. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ülkelerin koronavirüs ile 'damgalanmasını' engellemek amacıyla ‘’Covid’’ türevlerini Yunan alfabesi harfleriyle yeniden adlandırmayı planladığını açıkladı. 

212

Söz konusu değişikliğin kamuoyunda yer alan tartışmaların sona ermesine yönelik olduğunu belirten DSÖ koronavirüs direktörü Maria Van Kerkhove, ‘’Varyantları tespit etmek ve bildirmek için hiçbir ülke damgalanmamalıdır” dedi. 

Planlanan yeni sistemde varyantların her birinin Yunan alfabesinden bir harf ile ifade edileceğini kaydeden Kerkhove, ‘’Etiketler basit, söylemesi ve hatırlaması kolay. Geniş bir istişare ve çeşitli potansiyel sistemlerin gözden geçirilmesinden sonra seçilen bir sistem’’ ifadesini kullandı. 

412