İngiltere'de Delta varyantı kâbusu: Ölenlerin yüzde 29’u iki doz aşı olmuştu!

İngiltere Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, daha bulaşıcı olduğu düşünülen Delta varyantı nedeniyle bugüne dek hayatını kaybeden 42 kişinin yaklaşık üçte biri iki doz aşı olduğunu ortaya koydu.

İngiltere Halk Sağlığı Enstitüsü (PHE) tarafından yayımlanan bir analize göre, Türkiye’nin de dahil olduğu 50’yi aşkın ülkede tespit edilen Delta (Hindistan) varyantı, hastaneye yatış riskini arttırdı. PHE’nin analizini değerlendiren Daily Mail gazetesi, Birleşik Krallık’ta yoğun görülen Delta varyantı nedeniyle hayatını kaybedenlerin yüzde 29’unun iki doz aşı olan kişilerden oluştuğunu yazdı.

ÖLENLERİN YÜZDE 29’U İKİ DOZ AŞI YAPTIRMIŞTI!

Yayımlanan rapor, 42 İngiliz vatandaşının yaklaşık üçte birinin iki doz aşı olduktan sonra Delta varyantı nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya koydu.  Eldeki verilere göre, söz konusu varyant nedeniyle hayatını kaybeden 42 kişiden 12’si iki doz koronavirüs aşısını olmuştu. Bunlardan 7’si ölümlerinden 21 gün önce aşının ilk dozunu almıştı.

PHE raporu kapsamında elde edilen veriler, Delta varyantına karşı aşı etkinliğinin bir dozdan sonra yüzde 33 olduğunu, ikinci dozdan sonra ise bu oranın yüzde 81’e çıktığını ortaya koydu.

Yine PHE verilerine göre, Delta varyantının açık havada ise yüzde 40 daha fazla bulaşıcı olduğuna inanılıyor.

İngiltere’deki vakaların yüzde 90’ından fazlasını içeren Delta varyantı, şu anda ülkedeki en baskın varyant türü. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede Delta varyantının yayılması ve vaka sayılarının artması nedeniyle normalleşmenin dördüncü aşamasını dört hafta ertelemeyi planlıyor.