Koronavirüs testlerinin pozitiflik oranında korkutan artış

Son iki ayda ülke genelinde yapılan koronavirüs (Covid-19) testlerinin pozitiflik oranında ciddi artış gözlemleniyor.  21 Şubat'ta yüzde 6,47 olan pozitiflik oranı, 3 kat artarak 21 Nisan'da yüzde 19,44'e çıktı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi Türkiye’de kontrolden çıkmış durumda. Özellikle son dönemde ülke genelinde yapılan testlerin pozitiflik oranında üç kat artış gözlemlendi. 21 Şubat tarihinde yüzde 6,47 olan pozitiflik oranı, 21 Nisan’a gelindiğinde 19,44'e yükseldi.

EN YÜKSEK POZİTİFLİK ORANI NİSAN’DA GÖRÜLDÜ

Ocaktan bu yana en yüksek pozitiflik oranları ise nisan ayında görüldü. 1 Nisan'da yüzde 16,74'e yükselen Covid-19 testlerinin pozitiflik oranı, 5 Nisan'da yüzde 17,33'e, 10 Nisan'da yüzde 17,40'a çıktı.

Bu yılın en yüksek pozitiflik oranı ise 14 Nisan'da yüzde 20,23 olarak kayıtlara geçti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, testlerin pozitiflik oranının bu seviyelere çıkmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bunun altında yatan birinci neden, virüsün mutasyona uğraması, mutant virüslerin toplumda yayılmasıydı. İkincisi, toplumun hareketliliğinin artmasıydı. Tüm bu nedenlerle beraber ne yazık ki pozitiflik oranları çok arttı. Bu durum hastanelere çok kötü yansıyor. Hastaneye yatış yükü oluşturuyor, servislerde ve yoğun bakımlarda yoğunluk söz konusu oluyor" ifadelerini kullandı.

Turan, herkesin koronavirüsle mücadeledeki tedbir ve kurallara uyması gerektiğinin altını çizerek, "İnsanlar hafta sonu evlerinde kalıp hafta içi dışarıda, kalabalık yerlerde vakit geçirdiklerinde, bu durum 3-4 gün içinde sayılara yansıyor" dedi.

PARA İÇİN İNSAN HAYATIYLA NASIL OYNADILAR?

Öte yandan pandeminin başından bu yana “sigara içenlerin koronavirüse daha az yakalandığına” dair bazı iddalar gündemi meşgul ediyordu. The Guardian'da yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sigara içenlerin Koronavirüs'ü daha ağır geçirme riski taşıdığını savunurken geçen yıl temmuz ayında European Respiratory Journal'da yayımlanan bir makale, "sigara tüketiminin Covid-19'u ağır geçmekle bağlantısının tespit edilemediğini" ve kullananların hastalığa yakalanma riskinin düştüğünü iddia etmişti.

Ancak bu makale ile ilgili skandal ortaya çıktı. Sigara içenlerin, içmeyenlere kıyasla koronavirüse yakalanma ihtimalinin çok daha az olduğunu iddia eden bilimsel makale, bazı yazarlarının tütün endüstrisi ile finansal bağlantıları olduğu keşfedildikten sonra yayınlandığı tıp dergisi tarafından geri çekildi.