Koronavirüs tedbirleri her geçen gün genişletiliyor... Halka yansıması nasıl olacak?

Koronavirüs Türkiye’de yeni canlar aldıkça tedbirler sıkılaştırılıyor, şehirler kısmi karantinaya alınıyor, dışarı çıkma yasağının çerçevesi genişletiliyor. Maske kullanımı birçok yerde zorunlu hale getirildi. Peki bu tedbirler vatandaşa nasıl yansıyacak? Vatandaş maskeye ulaşabilecek mi? Nüfus yoğunluğunun en çok olduğu 30 büyük şehirde yasaklar uygulana bilir mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Koronavirüs’ün yayılımını azaltmak için alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Buna göre;

- 30 büyükşehir ile Zonguldak ili belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatılacak.

- Pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacak.

- Ülkenin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

- İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz bir şekilde uygulanacak.

 İBB DE MASKE KULLANIMINI ZORUNLU YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı bu kararlara karşılık olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de maske ile ilgili bir karar aldığını duyurdu.
Kararı açıklayan İBB Sözcüsü Murat Ongun; ‘Bugünden itibaren otobüs, metro, metrobüs ve şehir hatları vapurlarına, yüzünde maskesi olmayan yolcular alınmayacaktır. Değerli İstanbulluların bu hassas konuda duyarlı olacaklarına şüphemiz yoktur’ dedi.

İŞTE ARAÇ GİRİŞ ÇIKIŞINA KAPATILAN 30 BÜYÜKŞEHİR TAM LİSTESİ

Bugünden itibaren sadece zorunlu hallerde araç giriş çıkışına izin verilecek büyükşehirlerin tam listesine baktığımızda ülke nüfusunun yarınından çoğunun bu şehirlerde yaşadığını görüyoruz. 30 büyükşehir belediyesinin sınırları içinde ikamet eden nüfus 65 milyonun üzerinde. Bir başka deyişle, büyükşehir belediye sınırları içinde ikamet eden nüfus, ülke toplam nüfusunun yaklaşık %80’ine tekabül ediyor. Bu rakamlar bize 30 büyükşehri kapsayan kararların uygulanmasında çıkacak zorlukları da gösteriyor. Türkiye’nin iş sahalarının, yüzde 70’i bu 30 büyükşehirde olduğu için hareketliliği azaltmak, koronavirüsün yayılımını bitirmek oldukça zor görünüyor.

30 Büyükşehir Listesi

Adana - Adana Büyükşehir Belediyesi
Ankara - Ankara Büyükşehir Belediyesi
Antalya - Antalya Büyükşehir Belediyesi
Aydın - Aydın Büyükşehir Belediyesi
Balıkesir - Balıkesir Büyükşehir Belediyesi
Bursa - Bursa Büyükşehir Belediyesi
Denizli - Denizli Büyükşehir Belediyesi
Diyarbakır - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Erzurum - Erzurum Büyükşehir Belediyesi
Eskişehir - Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Hatay - Hatay Büyükşehir Belediyesi
İstanbul - İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İzmir - İzmir Büyükşehir Belediyesi
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi
Kayseri - Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Kocaeli - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
Konya - Konya Büyükşehir Belediyesi
Malatya - Malatya Büyükşehir Belediyesi
Manisa - Manisa Büyükşehir Belediyesi
Mardin - Mardin Büyükşehir Belediyesi
Mersin - Mersin Büyükşehir Belediyesi
Muğla - Muğla Büyükşehir Belediyesi
Ordu - Ordu Büyükşehir Belediyesi
Sakarya - Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Samsun - Samsun Büyükşehir Belediyesi
Şanlıurfa - Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi
Tekirdağ - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Trabzon - Trabzon Büyükşehir Belediyesi
Van - Van Büyükşehir Belediyesi

 VATANDAŞ KARABORSAYA DÜŞEN MASKEYİ NEREDEN BULACAK?

Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de İBB’nin açıkladığı tedbir kararlarında göze çarpan maske kullanımı zorunluluğu uygulanır mı? Normal şartlarda olsaydık bu soruyu sormazdık fakat fırsatçılar bir iki lira olan maskeleri fahiş fiyatlara sattıkları için bu soruyu soruyoruz. Piyasada yeteri kadar maske var mı? Bugün İstanbul’da maskesi olmayanlar toplu taşıma araçlarına binemeyecek. İnsanların maske temin etmesine zaman verilmeden belediyenin böyle bir karar alması ne kadar doğru? Vatandaş karaborsaya düşen maskelerin devlet tarafından veya belediyeler tarafından temin edilmesini istiyor. Acaba yardım kampanyası başlatan İBB, ihtiyaç sahibi ailelerin erzak kolilerine maske de koyar mı?

 GÜNDE BİRKAÇ MASKE ALACAK İMKANINIZ YOKSA EVDE YAPIN

Maskeye erişimin bu kadar zor olduğu bir ortamda maskenizi evde yapabilirsiniz. Peki evde maske yapılabilir mi? İnternette evde maske nasıl yapılır diye arattığınızda karşınıza onlarca seçenek gelecektir. Hangi yöntem size daha kolay geliyorsa bu yöntemle maskenizi evde yapabilirsiniz. Biz de sizin için buraya evde maske nasıl yapılır tarifi bırakalım.

EVDE KUMAŞ MASKE NASIL YAPILIR?
 
Evde kumaş maske yapmak için;
 
En: 22 cm
Boy: 18 cm
 
Bir kumaş parçasını alın. Üzerine filtre görevi görmesi için pamuklu tülbent parçası yerleştirin. Yerleştireceğiniz tülbent parçasının 18 x 18 cm boyutlarında olması yeterli.
 
Tülbent ve kumaşı, alt ve üst kısımlarından dikin. Diktiğiniz yerleri ütü ile sabitleyin.
 
Diktiğiniz kumaş ve tülbendi 3 parça pileleyerek, boy kısmından dikin. Diktiğiniz kısmı, lastik geçirmek için, içe doğru katlayarak, iç kısma bir kez daha dikin.
 
20 cm uzunluğundaki lastiği iki kumaşın arasında oluşan bölmeden geçirip, dikerek sabitleyin. İşte kumaş maskeniz hazır!

 20 YAŞ ALTI GENÇLERE NEDEN YASAK GELDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kararlardan biri de 20 yaş ve altı gençlerin dışarı çıkma yasağı. Bu karar tartışılsa da bilinmeli ki Bilim Kurulu’nun önerisiyle verilmiş bir karardır. Gençler bize bir şey olmaz mantığıyla dışarıda işleri olmadığı halde serbestçe dolaşıyorlardı. Çeşitli aktivitelerin içinde yer alıyorlardı hatta evlerde partiler bile düzenliyorlardı. 14 kuraldan biri olan ‘sosyal mesafe’ kuralına uymuyorlardı. Bu şekilde farkına varmadan hastalığı geniş alanlara yayıyorlardı. İşte Bilim Kurulu’nun tavsiyesiyle alınan kararın ne kadar yerin olduğu gözler önünde.

Önümüzdeki günler daha zor olsa da sabırla, sakinlikle ve kurallara uyarak atlatacağız.