Koronavirüs tedavisinin ekonomik maliyeti ne kadar?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını can almaya devam ederken, hastalığın tedavi maliyetinin ne kadar olduğu araştırılıyor. Koronavirüs pandemisinin Sosyal Güvenlik Kurumu'na günlük maliyeti ne kadar?

Koronavirüs (Covid-19) salgınında 48 bin 341 kişi hayatını kaybederken, 5 milyonun üzerinde hasta tedavi edildi. Hâl böyle olunca salgının tedavi faturası da bir hayli ağır oldu.

Hacettepe Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre; virüs tedavisi gören bir hastanın Sosyal Güvenlik Kurumu'na maliyeti günlük 4 bin 500 Türk lirası olarak açıklandı.

Salgının ekonomik etkilerini araştıran Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Çalışkan, “Koronavirüs tedavisi gören bir hastanın günlük tedavi maliyeti 4 bin 500 civarında. Kamu bütçesine koronavirüs nedeniyle tedavi gören hastaların yükünü de yaklaşık 10-11 milyar lira olarak bulduk" dedi.

KAMU HASTANELERİNE BAŞVURU AZALDI

Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri üzerinden yapılan araştırmaya göre ise pandemi döneminde virüs dışındaki rahatsızlıklar için hastaneye gidişler, önceki yıllara göre büyük oranda azaldı.

Prof. Çalışkan, özellikle kamu hastanelerinin koronavirüs tedavilerine yoğunlaşması nedeniyle kamu ve üniversite hastanelerine başvuruların yaklaşık yüzde 35 azaldığını belirtti.

EKONOMİK MALİYET ARTACAK

Kronik hastalıkların başvurularında büyük oranda düşüş kaydedildiğini aktaran Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İsmail Balık ise bu durumun kronik hastalığı olan vakalara müdehaleyi geciktirdiğini belirtti. Balık, ''Bu geciktirmenin ilerki dönemlerde hastalık yükünü artıracağını ekonomik maliyetini artıracağını şimdiden görmek mümkün" dedi.