Koronavirüs savaşları da durdurdu! Hangi bölgelerde ateşkes sağlandı?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi birçok felakete yol açmakla birlikte, olumlu gelişmelere de vesile oldu. Bu süreçte, uzun yıllardır anlaşmalar ve müdahalelerle sağlanamayan ateşkesler, koronavirüs sayesinde gerçekleştirildi. İşte koronavirüs salgınının geçici olarak durdurduğu savaşlar ve çatışmalar.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği virüs salgını, dünya üzerinde birçok felakete yol açmakla birlikte, bir takım olumlu gelişmelere de vesile oldu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, pandemiyle mücadeleye yoğunlaşmak için 23 Mart'ta küresel bir ateşkesin en kısa sürede başlaması çağrısı yapmıştı. Çağrının ardından bazı silahlı gruplar tek taraflı ateşkes ilan ettiğini duyurdu. Bazı bölgelerde ateşkes tamamen yürürlüğe girerken bazı bölgelerde ise yalnızca sözde kaldı. İşte ülke ülke savaşların yaşandığı yerlerdeki son durum.

113

SURİYE :

Savaş denilince akla ilk gelen ülkelerden biri elbette ki, Suriye. Suriye’de 10 yıldır süren çatışmalarda özellikle çatışmasızlık ve ateşkes anlaşmalarının defalarca rejim güçleri tarafından ihlal edildiği bölgelerde şimdilik bir sessizlik hakim. Ancak Suriye'de silahlı muhaliflerin ve Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrolündeki bölgelerde iki farklı durum yaşandığını söylemek mümkün.


213

Özellikle Rusya ve Türkiye arasında 5 Mart'ta imzalanan ateşkes anlaşması yürürlükte. Ateşkes zaman zaman ihlal edilse de, devre dışı bırakacak kadar büyük bir olay yaşanmadı. Ancak bölgeye Türkiye ve Suriye ordularından takviyeler sürüyor.Şam'ın kontrolündeki bölgelerde ise büyük oranda sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Esad rejiminin özellikle söz sahibi olduğu Şam ve çevresinde 24 Mart'ta söz konusu yasağı hayata geçirmişti. 

YEMEN :

Yemen'de yaklaşık bir ay önce, 6 yıldır savaşan Husiler ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan destekli Yemen ordusu, ateşkes anlaşmasına vardı. Söz konusu anlaşmanın ardından iki tarafta ellerindeki kaynakları ülkede koronavirüsün yayılmaması için kullanacaklarını duyurdu. Bu süreçte Suudi Arabistan da, ülkede Husilere yönelik askeri operasyonlarına son vereceğini ilan etti. Ancak ateşkese uymayan Suudi Arabistan yönetimi, Husilerin kontrolündeki başkent Sana'da Husi üslerini hedef alan bir operasyon düzenledi. İran destekli Husi güçler de Suudi Arabistan'daki bir sınır kasabasına füze attı.

413