Küresel salgından küresel işsizliğe: 108 milyon çalışan yoksullaştı

Küresel salgın olarak nitelendirilen koronavirüs pandemisi, dünya ekonomilerine büyük hasarlar verdi. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün hazırladığı rapora göre, salgın sürecinde 108 milyon çalışan ‘’aşırı yoksul’’ kategorisine geriledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisi, sağlıktan sonra en büyük hasarı ülke ekonomilerine vermiş gibi görünüyor. Dünya Bankası ve Uluslarası Para Fonu’nun (IMF) verileri baz alındığında dünya ekonomisinin yüzde 4 oranında küçüldüğü dikkat çekiyor.

Dünya genelinde yalnızca dört ülkenin büyümesi beklenirken, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’sı (GSYH) küçülmesi beklenen başlıca ülkeler arasında İspanya, İtalya, Fransa, Hindistan, Kanada, Meksika, Britanya, Brezilya ve Rusya gibi ülkeler var.

Listede yer alan beklenmedik bir diğer ülke ise Almanya.

Almanya’da İstihdam Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü’nün (IAB) gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, Alman ekonomisi 2025 yılına kadar salgının etkilerini ciddi şekilde hissetmeye devama decek. Hatta bu etkinin ömrü beklenenden de uzun sürebilir. Söz konusu araştırma raporunda yazan bilgilere göre, Alman ekonomisi önümüzdeki beş yılda yüzde 0,6 seviyelerinde daralabilir.

KÜRESEL İŞSİZLİK SORUNU

Öte yandan Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), pandemi nedeniyle dünya genelinde 100 milyondan fazla çalışanın yoksulluğa sürüklendiğini açıkladı. Uluslararası Çalışma Örgütü ‘nün dünyada istihdamı analiz ettiği raporuna göre, istihdam oranı salgın öncesi döneme en iyi ihtimalle 2023'te ulaşabilir.

İş gücü piyasasında salgın nedeniyle yaşanan krizin yakın zamanda sona ermesi ihtimali ise oldukça düşük. ILO'nun her yıl hazırladığı ‘’Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm’’ adını taşıyan rapor, istihdam açığının bu yılının sonunda 75 milyona yükseleceğini, 2022 yılında ise 23 milyona gerileyeceğini öngörüyor.

108 MİLYON ÇALIŞAN AŞIRI YOKSULLAŞTI

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün hazırlamış olduğu raporda, istihdam krizinden en çok etkilenen bölgelerin Latin Amerika ve Karayipler ile birlikte Avrupa ve Orta Asya olduğuna işaret ediyor. Söz konusu bölgelerde çalışma süresine ilişkin azalmanın ilk çeyrekte yüzde 8'i, ikinci çeyrekte ise yüzde 6'yı aştığı belirtiliyor.

Bununla birlikte çalışma sürelerinin azalması ya da istihdam sağlanamamasının gelir kaybı ile birlikte yoksulla dönüştüğünün kaydedildiği raporda, 2019 yılıyla kıyaslandığından dünya genelinde 108 milyon çalışan yoksul veya aşırı yoksul kategorisine geriledi.

Bu, çalışanlar ve ailelerinin kişi başına günde 3,2 doların altında geçinmek zorunda olduğu anlamına geliyor. Salgının durumunda kötüleşme olmadığı takdirde bu yılın ikinci yarısında istihdamda toparlanmanın hızlanacağı bekleniyor.

Ancak aşıya erişimdeki eşitsizlik ve gelişmekte olan ülkelerin mali desteklerinin yetersiz olması istihdamdaki toparlanmanın da dengesiz olacağı öngörüsüne yol açıyor.