Dünya koronavirüs kısıtlamalarının kalkmasını böyle kutladı

Dünya, bir yılı aşkın süredir içinde bulunduğumuz yüzyılda hiç olmadığı kadar sessiz bir dönemden geçiyor. Koronavirüs kısıtlamaları ve seyahat engelleri nedeniyle içine kapanan ülkeler, aşılama çalışmalarını hızlandırarak normalleşiyor. İşte koronavirüs kısıtlamalarının kalkmasını coşkulu şekilde kutlayan o ülkeler...

Görüldüğü ilk günden bu yana tüm dünyayı hızla etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisi, can almaya devam ediyor. Salgın başladıktan tam 14 ay sonra sonuç veren koronavirüs aşı pandemiyle mücadelede tüm insanlığın umudu oldu. 

113
Bir yılı aşkın süredir koronavirüs kısıtlamaları ve seyahat engelleri nedeniyle on yıllardır hiç olmadığı kadar sessiz bir dönemden geçen dünya, artık eski özgürlüğüne dönmeye çok yakın. Aşılama çalışmalarını hızla sürdüren ülkeler, normalleşme adımlarını atmaya başladı. 
213
Salgını nispeten kontrol altına almaya başlayan ve kısıtlamaları gevşetmeye yönelik adımlar atan bazı ülkeler şöyle:

İspanya, Belçika, Avusturya, Danimarka, Çekya, Fransa, Yunanistan, Yeni Zelanda. 

Salgında 78 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği İspanya’da, kısıtlamaların kaldırılmasının ardından binlerce kişi, Başkent Madrid’de Puerta del Sol meydanında toplanarak normalleşmeyi kutladı. Meydanda maskesiz dans eden ve şarkı söyleyen kalabalık, koronavirüs öncesi döneme duyulan özlemi hatırlattı.

Aşılamanın hız kazandığı ülkede, vaka sayılarının giderek azaldığı belirtiliyor.
Başbakan Pedro Sanchez, aşılamanın hızlandığını ve mevcut uygulamaların yeni bölgesel koronavirüs vaka artışlarına yanıt vermek için yeterli olacağını söyledi.
413