Koronavirüs paradan bulaşır mı?

Çin'in Wuhan şehrinden dünyada 28 ülkeye yayılan koronavirüsün nesnelerde de yaşayabildiğinin tespit edilmesinin ardından gözler hem kargo şirketlerine hem de çevrimiçi satış platformlarına çevrildi. Virüsün özellikle kayıt üzerinde de yaşadığının tespit edilmesi, ülkede sürekli dolaşım halinde olan paranın virüsün yayılmasında ne kadar etkili olduğu tartışılıyor. Koronavirüs paradan bulaşır mı? Koronavirüs kağıtta kaç gün yaşar?

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak dünyaya yayılan koronavirüs salgınında son resmi rakamlara göre hayatını kaybedenlerin sayısı bin 524’e yükselirken, şüpheli vaka sayısının 8 bin 689'a gerilediği, virüslü hastalarla temas edildiği gerekçesiyle müşahede alınanların sayısının 169 bin 39'a düştüğü açıklandı. Virüsün bulaştığı insan sayısı ise 66 bin 492'ye çıktı.
 
Son yirmi dört saatte 143 kişinin ölümüne neden olan koronavirüs, ilk kez Afrika’da da görüldü. Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkede ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edildiği belirtildi. Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) sonra ikinci Arap ülkesinde koronavirüs görülmesiyle birlikte salgının yayıldığı ülke sayısı 28 oldu.
 
Çin Sağlık Bakan Yardımcısı Zeng Yixin’in son açıklaması ise tüm dünyada büyük üzüntü ile karşılandı. Yixin açıklamasında, doktor ve hemşire sağlık personelinin virüs ile mücadelede hayatlarını tehlikeye attıklarını vurgulayarak, “1716 doktor ve hemşirenin hastaları tedavi ederken, Covid-19 adı verilen koronavirüse yakalandığı ve bu kişilerden altısının hayatını kaybettiğini” söyledi.

NESNELERDE KORONAVİRÜS TEHLİKESİ
 
Alman bilim insanlarının tamamladığı ve Journal of Hospital Infection dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, yeni tür koronavirüs nesnelerin üzerinden bir haftadan fazla aktif olarak kalabiliyor.
 
Yapılan 22 çalışmanın analizi sonrasında yayınlanan rapora göre, metal, cam veya plastik yüzeylerde, oda sıcaklığında dokuz gün aktif olarak kalabilen koronavirüs (Covid-19) aynı zamanda ahşap ve kâğıt üzerinde de dört veya 5 gün yaşayabiliyor. Hayvan koronavirüsleri ise cansız nesneler üzerinde 28 günden daha fazla süre yaşayabiliyor.
 
Virüslerin nesnelerden temizlenmesi için hidrojen peroksit, sodyum hipoklorit ve etonol öneren uzmanlar, nesneye ağız ve burun yoluyla temasın hastalığın yayılmasında etkili olup olmadığını, araştırma sırasındaki veri azlığı nedeniyle tam olarak tespit edemedi.


 
KORONAVİRÜS KARGODAN BULAŞIR MI?
 
Yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) yayılma hızının tahmin edilenden daha yüksek olması nedeniyle ekonomik olarak da zor bir dönem geçiren Çin’den gelen kargolara tüm ülkelerde tedbir uygulanıyor.
 
Virüsün nesneler ile bulaşabileceğinin açıklamasının ardından tüm gözler Çin’in en büyük çevrimiçi pazarlarından olan AliExpress’e döndü. Telefon, ayakkabı, çanta, takı, telefon vb. biribirinden farklı binlerce ürünün yer aldığı platformun hisse değerleri de açıklamanın ardından 0,73 değer kaybetti.

Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn virüsün Çin’den gelen kargolarla bulaşma ihtimalini ‘son derece zayıf’ olarak değerlendirirken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı bize uluslararası kargolarda bir sıkıntı olmayacağına dair bilgi notu gönderdi” dedi. Tedbiri elden bırakmadıklarını vurgulayan Pekcan, “Buna rağmen kendi gümrük ekiplerimize her türlü donanımı temin ettik ki Çin’den gelecek gemiler olursa çalışanlarımızı koruyalım istiyoruz” diye konuştu.


 
KORONAVİRÜS PARADAN BULAŞIR MI?
 
Virüsün kâğıt üzerinde yaşayabildiğinin açıklanması, Çin içerisinde dolaşan paranın virüsü ülkenin dört bir yanına yayabileceği endişesini de beraberinde getirdi. Uzmanlar konuya ilişkin bir açıklama yapmazken, tamamı hayalet bir şehre dönen ülkede her nesne ve insana dair tedirginlik artarak devam ediyor.
 
Geçtiğimiz yıllarda Amerikan biyoteknoloji şirketi Gilead Sciences tarafından üretilen ve Ebola’nın tedavisinde kullanılan ‘Remdesivir’ isimli aşının ‘deneysel antiviral’ olarak Çin’de kullanılması yönünde anlaşmaya varılmıştı. Son iddialara göre Remdesivir’in deneme amaçlı Çin’de kullanılmasından olumlu sonuç alınırken, ilacın virüsün bulaştığı herkeste etkili olup olmayacağı henüz bilinmiyor.