Koronavirüste yeni tehlike: ''Süper Varyant'' mı geliyor?

Koronavirüsün mutasyona uğramasıyla birlikte vaka sayıları yeniden tırmanışa geçti. Salgınla mücadelede zorlanan ülkeler, delta varyantı nedeniyle dördüncü dalgayı nasıl atlatacağız diye düşürken, İngiliz bilim insanları ‘’süper varyant’’ tehlikesine dikkat çekti.

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisine dair endişe büyüyerek devam ediyor. Son olarak salgının gidişatını etkileyen kritik bir eşik daha aşıldı ve dünya genelindeki vaka sayısı 200 milyonun üzerine çıktı. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından küresel salgın ilan edilen koronavirüs, aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla kontrol altına alınmıştı. Ancak virüsün mutasyona uğramış yeni türlerinin ortaya çıkması tehlikenin sona ermediğini gösterdi. DSÖ’nün ‘’baskın varyant’’ uyarısında bulunduğu delta nedeniyle vaka sayıları oldukça kısa süre içinde yeniden rekor seviyelere ulaştı.

DÖRDÜNCÜ DALGA BAŞLADI MI?

Vakaların en yoğun olduğu Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Hindistan, Brezilya, İngiltere, Rusya ve Fransa gibi çok sayıda ülkede dördüncü dalga başladı.

Peki Türkiye’de son durum ne?

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye'deki vaka sayısına ilişkin yayınladığı tabloya göre, son 24 saatte yapılan 262 bin 48 testte 26 bin 822 vaka tespit edildi. Koronavirüs nedeniyle 122 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Twitter'dan yaptığı açıklamada tedbir uyarısını bir kez daha yenileyerek, "Günlük vaka sayısı 25 bine yaklaştı. Salgınla mücadelenin kurallarına uyarsak ve aşımızı yaptırırsak salgına son vermek için harekete geçmiş oluruz. İlk doz aşılar gibi, zamanı gelmiş ikinci ve üçüncü doz aşılar da son derece önemli" ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki uzmanlar ise “Böyle giderse Ağustos başından itibaren yeni bir dalga kaçınılmaz” görüşünde birleşti. Eski Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap konuyla ilgili yaptığı açıklamasında ‘’Delta varyantı çok hızlı yayılıyor. Böyle giderse Temmuz sonuna kalmadan 4. dalgayı yaşarız diye düşünüyorum’’ dedi. 

Bununla birlikte aşının ve toplum bağışıklığının önemine dikkat çeken uzmanlar, vaka sayılarının kısa süre içinde yeniden 50-60 binlere çıkabileceğini kaydetti. 

SÜPER VARYANT ‘’DELTA’’DAN ÇOK DAHA ACIMASIZ 

Dünya delta varyantı nedeniyle yeni dalga tehlikesi altındayken, İngiliz bilim insanları korkutan bir rapor yayımladı.

İngiltere'de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, delta varyantı gibi ölümcül olarak tanımlanan varyantların birkaçının birleşmesiyle bir ''süper varyant'' ortaya çıkabilir. 

Şu anda koronavirüsün; alfa, beta, delta/delta plus, gama ve lambda gibi farklı varyantları var. Tüm bu varyantların bir araya gelerek mutasyona uğramasıyla ortaya çıkabileceği düşülen süper varyant, her üç kişiden birini öldürecek şekilde tehlikeli olacak.

Tüm bunların yanı sıra, şu anda kullanılan aşıların süper varyanta karşı etkisi olmayacağını belirtilen araştırmada, 'Başka bir deyişle, bu virüs soğuk algınlığına neden olan diğer insan koronavirüsleri gibi olacak, ancak ağırlıklı olarak yaşlılarda veya klinik olarak savunmasız kişilerde çok daha az şiddetli hastalık olacak' ifadelerine yer verdi.