Dr. Mehmet Öz Covid-19'un ne zaman biteceğini açıkladı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı neler yapılması gerektiğini açıklayan Dr. Mehmet Öz, COvid-19 salgının ne zaman biteceğini de söyledi. Koronavirüs pandemisinin en çok etkili olduğu ve sağlık sistemini çökme noktasına getirdiği ABD'de yaşayan Dr. Oz bu tehlikenin yaza doğru yavaşlayabileceğini ancak soğuk havalarla birlikte geri dönme tehlikesinin de olduğunun altını çizdi. Dr. Mehmet Öz Covid-19 karantinasında bol bol seks yapın çağrısı medyada büyük ses getirmişti.

Dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz, ilk olarak Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ''Salgın ne zaman sona erecek?'' sorusuna yanıt veren Öz, "Nisan ve Mayıs ayında sosyal mesafe kuralları koronavirüs sayısını etkileyecek ve yayılmasını yavaşlatacaktır. Ancak havaların soğumasıyla virüs dönebilir. O nedenle sağlık sistemi buna hazırlıklı olmalı" dedi.

Amerika'da koroanvirüsle ilgili en çok sözü dinlenen isimlerin başında Dr. Mehmet Öz geliyor. Milliyet'ten Ali Çınar'a konuşan Mehmet Öz, "Koronavirüs ne zaman bitecek?" sorusuna da cevap verdi.

İşte Öz'ün röportajından öne çıkanlar;

Dr. Öz’ü, koronavirüsle mücadele çerçevesinde kendi TV programı dışında ABD medyasında her gün görmeye başladık.

Herkes verdiği bilgileri dikkatle dinliyor ve çözüm yolları için Öz’ün önerilerini referans gösteriyor. Dr. Öz, koronavirüs mücadelesindeki son durumları bakın nasıl değerlendirdi:

KORONAVİRÜS SALGINI NE ZAMAN BİTECEK?

Virüs yeni olduğundan, ne zaman yavaşlayacağı veya tamamen biteceğini tahmin etmek şu an çok zor. Nisan ve Mayıs ayında sosyal mesafe kuralları koronavirüs sayısını etkileyecek ve yayılmasını yavaşlatacaktır. Bazı sağlık uzmanları, havanın ısınmasıyla (Mayıs-Haziran-Temmuz) virüs yayılmasının yavaşlayacağını düşünüyor. Çünkü virüs kabaracak ve havada dolaşmayacak. Ancak havaların soğumasıyla virüs dönebilir. O nedenle sağlık sistemi buna hazırlıklı olmalı!

AŞI ÇALIŞMALARINDA BİR UMUT VAR MI?

Bazı firmaların aşı çalışması yapması güzel haber. Ancak 12-18 ay arasında aşının hazır olacağını tahmin ediyorum. Çünkü aşının güvenliği ve etkisinin ispatlanması lazım. Birden fazla klinik deneme içerdiği için 12-18 aydan önce aşı zor.

“PLAZMA TEDAVİSİ” HASTALARDA İŞE YARIYOR MU?

Plazma tedavisi, bağışıklık sistemi tarafından virüse saldırmak için üretilen antikorların (proteinler) hastalıktan iyileşmiş olan insanlardan alınıp, virüsü henüz geçirmemiş olan insanlara aktarılması anlamına gelmekte. Bu da enfekte olunması halinde virüsle savaşabilme imkanı sunmaktadır. Dünyadaki birçok tıbbi sağlık merkezi plazma tedavisinin çalışıp çalışmayacağıyla ilgili deneyler yapıyor. JAMA’nın (Amerikan Tabipler Birliği Yayını) umut verici raporu da bunu destekliyor.

SİZCE 100 BİN-240 BİN ABD’LİNİN ÖLME İHTİMALİ OLDUĞU AÇIKLAMALARI NE KADAR GERÇEK?

Maalesef, böyle bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Bu tahminler ABD’nin önde gelen uzmanları tarafından söylendi. Eğer insanlar Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü önerilerini izler, yerine getirirse, yüksek ölüm oranlarının olmasını engelleyebiliriz.

MASKE TAKILMASI KONUSUNDA DÜŞÜNCELERİNİZ NEDİR?

Türkiye’de sokağa çıkıldığında maske takılması zorunluluğu başladı. Salgının ilk günlerinde ‘Hasta olduğunuz zaman maske takın’ diyorduk. Maske takılması doğru bir karar. Çünkü Kovid-19 ile enfekte olanların yüzde 50’si asemptomatik. Yani herhangi bir belirti göstermiyor. Fakat bu kişiler hastalığı taşıyabiliyor. O yüzden maske konusunu tüm dünya yeniden gözden geçirdi. Daha önce hastanedeyken maske takmanızı öneriyorduk ancak yeni veriler bu kuralı değiştirdi. Virüsün bu kadar hızlı yayılmasının sebebi semptom göstermeyen taşıyıcılar olabilir. Bu nedenle tüm kapalı ve açık alanlarda herkesin yüz maskesi takması gerekiyor. Maske takarak hem kendinizi hem de karşınızdaki insanı korursunuz. Ayrıca maske takmak ellerinizle yüzünüz arasındaki teması da azaltacaktır. O yüzden mümkün olduğunca evde kalın, çıkmanız gerektiğinde de maske takın ve en az 20 saniye ellerinizi yıkayın. Maskenizi doğru kullanın. Lastiğinden kulağınıza takın ve aynı şekilde çıkarın. Maskeyi çıkarırken ağzınıza burnunuza dokunmayın. Maskelerinizi atmanız gerektiğinde çöp kutularını kullanın, böylece çevre hijyenini de korumuş olursunuz.

İNSANLARIN KENDİLERİNİ KORUNMASI İÇİN NELER TAVSİYE EDERSİNİZ?

İlk yapılması gereken şey sosyal mesafe. Şu anda bir aşı yok ki dağıtalım. O nedenle virüse karşı en iyi silahımız evde kalmak, kalabalık ortamlardan uzak durmak ve 2 metrelik mesafeyi korumak. Örneğin, markete gittiğinizde bile... Ayrıca hijyenik önlemleri de almak gerekiyor. En az 20 saniye ellerin yıkanması, evdeki dokunulan yüzeylerin günde birkaç kez silinmesi gibi...