Koronavirüs'te dikkat çeken buluş!

Güney Koreli mühendisler, koronavirüse (Covid-19) karşı öksürük tespit eden kamera geliştirdi. Kamera, topluluklarda öksürenleri tespit edip, yetkililere bilgi veriyor. Güney Koreli mühendisler, özellikle hastane çalışanlarının koronavirüs hastalarını ve semptomlarını takip etmesine yardımcı olabilecek 'öksürük tespit kamerası' geliştirdi.

Ses ve kamera sistemini yazılımla birleştiren öksürük kamerasının, gerçek dünya ortamında yüzde 87 doğrulukla öksürüğü tespit edebildiği ifade edildi. Mühendisler, öksürüğü sadece bir saniyelik sesten tespit ettiklerini ve bu sayede koronavirüslü hastanın durumunun uzaktan takip edileceğini ifade etti.

Kamerayla ilgili açıklama yapan KAIST’teki Mekanik Mühendislik Departmanında çalışan Profesör Yong-Hwa, bu teknolojinin ideal kullanım yerinin hastaneler olduğunu söyledi. Hwa, asıl işlevin ise “sağlık çalışanı ve hastalar arasındaki potansiyel enfeksiyon belirtilerini kolayca saptayabiliyor” olması olarak açıkladı.

Öksürük kamerasını geliştiren mühendisler, "Ofis ortamında öksürük algılama kamerası test edildi, kameranın gürültülü bir ortamda bile öksürüğü başarılı bir şekilde ayırt ettiğini gördük" dedi.