Dünya koronavirüsün kaynağını araştırıyor

Özellikle ABD ve Çin başta olmak üzere, birçok ülke ve kuruluş koronavirüsün kaynağını araştırıyor. Çin'deki Mojiang madeni koronavirüsün kaynaklandığı yer olabilir mi?

China Daily’de geçtiğimiz günlerde Shen Dingli imzalı bir makale yayımlandı. Makalede, “Neden Biden yönetimi ABD’deki virüsün kökenini izlemek için bir DSÖ araştırma ekibini davet etmiyor?” sorusu soruldu.

Koronavirüsün nereden çıktığına ilişkin yapılan çalışmalarda Wuhan’ın DSÖ ekibine kapılarını açtığını tekrarlayan Dingli, “Çin’in temel bir sorusu var; ABD, virüsün ortaya çıkmasının Çin’in yapmış olduğu işlev-kazanımı araştırmaları sebepli olduğundan şüphelenirken neden kendisi küresel uzmanlar tarafından ülkesindeki işlev-kazanımı araştırmalarının incelenmesine izin vermiyor?” ifadelerine yer verdi.

Makalede, Çin’in, Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Wuhan’da araştırma yapmasına izin verdiğinin altı çizildi. Ayrıca Çin’in, virüsün yayılımını durdurmak için ilk aşamalarda daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunduğu belirtildi.

Makalede, Çin’in, virüsün kökenini izlemek için tarafsız bilimsel araştırmaları destekleyen bir ülke olduğu vurgulanırken; aynı zamanda Çin’in, virüsün kaynağını belirlemek için farklı ülkelerle eş zamanlı araştırmalar yapılması gerektiğini savunduğu belirtildi.

Makalede şu ifadelere yer verildi;

“Geçmişte olduğu gibi Çin, virüsün kökeninin belirlenmesi için yapılan araştırmalarda DSÖ ile iş birliği yapmaya hazırdır ancak virüsün Çin’den geldiğine dair ön yargıya dayalı herhangi bir soruşturmayı kabul etmeye zorlanamaz.

Çin’in temel bir sorusu var; ABD virüsün ortaya çıkmasının Çin’in yapmış olduğu işlev-kazanımı araştırmaları sebepli olduğundan şüphelenirken neden kendisi küresel uzmanlar tarafından ülkesindeki işlev-kazanımı araştırmalarının incelenmesine izin vermiyor? Neden Biden yönetimi ABD’deki virüsün kökenini izlemek için bir DSÖ araştırma ekibini daver etmiyor? Virüsün ABD’den çıktığını öne sürmek için sorulan bir soru olmasa da birçok kişi bundan şüphelenmektedir.”

KORONAVİRÜSÜN KAYNAĞI ÇİN’DEKİ MOJIANG MADENİ OLABİLİR Mİ?

Diğer yandan koronavirüsün kaynağını araştıran bilim insanları, Çin’deki Mojiang madeninde yıllar önce yaşanmış olayların ortaya çıkarılmasını istiyor.

ABD’nin önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanlarından Dr. Anthony Fauci, Çin’den, 2012 yılında Yunnan eyaletindeki bir madende çalıştıktan sonra hastalanan altı işçi hakkında bilgilendirme yapmasını istedi. Bu altı işçi koronavirüsün kökenlerini bulma çabalarında önemli bir parça olarak görülüyor.

Bu işçilerin yaşları 30 ila 63 arasında değişirken, Nisan 2012’de bakır madeninde yarasa dışkısı temizlemek ile uğraşıyorlardı. Birkaç hafta sonra söz konusu işçiler, sürekli öksürük, ateş, baş ve göğüs ağrıları ile nefes alma güçlüğü şikayetleri ile hastaneye gittiler. Altı işçiden üçü kısa süre sonra hayatını kaybetti.

Maden, Çin’in güneybatısındaki Mojiang’da, koronavirüsün ilk görüldüğü Wuhan’dan yaklaşık 500 kilometre uzaklıkta bulunuyor.