ABD: Koronavirüs laboratuvardan çıktı elimizde cidi kanıt var

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, koronavirüs salgınının Çin'de bir laboratuvar kaynaklı yayıldığını iddia ederek, "Nereden çıktığı konusunda çok büyük kanıt var" dedi. Koronavirüsl salgının pandemi halini almasından bu yana Trump başta olmak üzere ABD'li yetkileri Kovid-19 için özellikle Çin virüsü nitelendirmesi yapmaya özen gösterdiler.

ABC televizyonunda konuşan Pompeo, "Korona virüs Vuhan’daki laboratuvarda yapıldı" ifadelerini kullanırken, "Rahatlıkla söyleyebilirim ki virüsün Vuhan’da bulunan laboratuvardan geldiğine dair çok sayıda kanıt mevcut’’ dedi.

Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde dile getirdiği gibi korona virüsün insan yapımı olduğunu yarasa veya hayvan pazarından kaynaklanmadığını ortaya koyan kanıtlara sahip olduklarını aktardı.

"BUNA İNANMAMAK İÇİN HİÇBİR NEDEN YOK’’

Mike Pompeo, "Şu ana kadar birçok uzman bu virüsün insan yapımı olduğunu düşünüyor. Buna inanmamak için hiçbir neden yok’’ ifadelerini kullandı.

ABD Dışişeri Bakanı Pompeo, konuşmasının devamında Çin’i salgın konusunda dünyayı bilgilendirmedikleri konusunda suçladı.

TRUMP DA DİLE GETİRMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump da salgının kaynağının Vuhan Viroloji Enstitüsü olduğunu iddia etmiş ancak "kanıt" ile ilgili sorulara yanıt veremeyeceğini savunmuştu.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, virüsün kökeni konusundaki farklı ihtimalleri hâlâ değerlendirdiklerini ama Covid-19'un insan eliyle üretilmiş ya da genetiğiyle oynanmış bir virüs olmadığını saptadıklarını kaydetmişti.

Çin de virüsün laboratuvarda üretildiği iddialarını, Beyaz Saray'ın kendi sorunlarından gözleri uzaklaştırmak için bu tür suçlamalara giriştiğini savunarak reddetmişti.