Koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin ardından yaşlılara kötü muamele Türkiye'nin gündeminde

Yeni tip koronavirüsün Türkiye'de tespit edilmesinin ardından ardıl birçok sağlık problemi olan yaş almış vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağı dinlemeden sokağa çıkan yaşlılar ise kolluk kuvvetleri tarafından denetleniyor. Buna rağmen, birçok gencin yaşlılara kaba, hakaret içeren ve kötü muamele ettiğini gösteren videoların sosyal medyada yayılması farklı tartışmaları da beraberinde getirdi. Gençler neden yaşlılara kötü davranıyor?

Çin’den dünyaya yayılan ve Türkiye’de de tespit edilen yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı önlemler kapsamında İçişleri Bakanlığı 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmasını yasakladı.

Türkiye’nin birçok yerinde belediyeler ve kolluk kuvvetleri tarafından yaşlıların sokağa çıkması denetlenirken, 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarının evlerine ulaştırılması için de önlemler alındı.

65 yaş üstünü daha fazla etkilediği tespit edilen koronavirüs nedeniyle, koruma amaçlı alınan kararların ardından sosyal medyada gençler tarafından paylaşılan mesajlar yeni bir tartışma konusunu da beraberinde getirdi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen ilk görüntülerde, yasağa uymayan yaşlılara gençler tarafından yapılan muamele dikkat çekti.

 Banklarda oturan yaşlıların üzerine su balonları atıldı, yaşlıların dışarıda olması ile dalga geçildi, hakaret ederken maske takıldı, sosyal medyaya yansıyan mesajların çoğunda yaşlılara karşı aşağılayıcı ve eleştirel bir dil öne çıktı. 

Sosyal medyaya yansıyan son görüntüler ise pes dedirtti.

Yolda yürüyen bir kişiye kendisini polis olarak tanıtan sosyal medya kullanıcısının tavrı İçişleri Bakanlığını da harekete geçirdi. Videoyu yayınlayanlar tespit edilerek gözaltına alındı. 


Görüntüler birçok kişi tarafından tepki ile karşılanırken, geçmişten bugüne toplumsal yapımının değişimini de bir kez daha gözler önüne serdi.

GENÇLERİN KUTSALI NE?

Geniş aile kültürü ile dünyada nadir örneklerden biri olarak gösterilen Türkiye’de, öncelikli olarak bireysel yaşamlar ön plana çıktı ardından da yaşlıların toplum içerisindeki ‘aile büyüğü’ imajı silindi.

Sosyal yaşamın en temel taşlarından kabul edilen aile büyükleri köylerde ya da şehirde bir başına kalırken, gençlerin tavrı hayatlarında önemli bir belirleyici oldu.

Çalışan ya da emekli fark etmeksizin orta yaş üzerindeki tüm bireyler, kendi hayatlarına neredeyse terk edildi.

Türkiye'de özellikle teknoloji okur yazarlığının daha az geliştiği bölgelerde sokak kültürünün dayanışma adına en önemli faktörlerden olduğunu vurgulayan uzmanlar, yaşlıların yasağa rağmen canları pahasına sokağa çıkmasını buna bağlıyor. Fakat gençlerin yaşlılara yönelik kaba ve hakaret içeren tavırlarının henüz tam bir açıklaması mevcut değil.

Uzmanlar, Türk aile kültürü üzerine derin araştırmalarına devam ederken, Türkiye’de koronavirüsün işaret ettiği temel noktalardan birisi de, virüs salgınının bitmesinin ardından gençlerin arasında hızla baş gösteren ‘öteki’ salgınının araştırılması gerekliliği oldu.