Çin'de üretilen 15 dakikalık tanı kitleri hatalı çıktı

Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ardından ülkede üretilen ve dünyaya pazarlanan, 15 dakikada koronavirüs testi yapabilen kitlerin hatalı çıktığı iddia edildi.

İspanya'nın çok okunan gazetelerinden El Pais'te yer alan iddiaya göre, 15 dakikada hızlı tanı koyan Çin yapımı kitlerin, hassasiyet oranının yüzde 80 olması gerekirken sadece yüzde 30 olduğunu öne sürüldü.

Dünya çapında 478 binden fazla insanı hasta eden ve 21 binden fazla insanın ölümüne sebep olan Covid-19 kabusu devam ederken, İspanyol basınından bomba bir iddia geldi… Salgından en çok etkilenen ikinci Avrupa ülkesi olan İspanya’nın çok okunan gazetelerinden El Pais, 15 dakikada hastalığı tespit eden hızlı tanı kitinin tam randımanlı çalışmadığını yazdı.

Testlere katılan bir kaynağın açıklamalarına dayandırılan iddiaya göre, “Hükümet Çin’den alınan hızlı test kitinin denemesine başladı fakat ortaya çıkan sonuç pek tatmin edici değil. Bazı büyük hastanelerdeki laboratuvarlarda devam eden ilk sonuçlar cesaret kırıcıydı. Bu kitler, pozitif vakaları beklendiği gibi tanımıyor.”

El Pais’ye konuşan İspanya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, test kitinin düşük sonuç vermesinden dolayı harekete geçtiklerini söyledi.