Araştırma: Koronavirüs (Covid-19) evcil hayvanlarda yaygın görülüyor

Hollanda Utrecht Üniversitesi’nde görevli bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada, evcil kedi ve köpeklerde koronavirüs enfeksiyonunun yaygın olarak görüldüğü ortaya çıktı.

Hollanda Utrecht Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, koronavirüs (Covid-19) salgınının evcil hayvanlar üzerindeki etkisini araştırdı.

Yapılan araştırmada, koronavirüs hastası olan veya hastalığı daha önce geçiren kişilerin evcil kedi ve köpeklerininde enfekte olduğu açıklandı. 

'EVCİL HAYVANLARINIZLA TEMASTAN KAÇINMALISINIZ'

Hollanda'da son 200 gün içinde koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin evlerine giden veterinerler 196 hanedeki 310 evcil hayvandan örnekler alıp inceleme yaptı. Yapılan araştırma sonucunda, 7 kredi ve köpeğin PCR testi pozitif çıktı. 

Enfekte olan evcil hayvanların çoğunun koronavirüs semptomları göstermediği ya da hafif semptomlarla virüsü atlattığı aktarıldı.

Uzmanlar, 54 evcil hayvanda ise virüs antikorlarının bulunduğunu tespit etti. Araştırmayı yapan ekipte yer alan Dr. Els Broens, koronavirüs hastalığı geçirenlerin evcil hayvanlarından uzak durması gerektiğini belirtti. Kanada’da yapılan ayrı bir araştırmada da sahiplerinin yataklarında uyuyan kedilerin koronavirüse yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu aktarıldı. 

Ayrıca Çin'de yürütülen farklı bir araştırmada yeni tip koronavirüsün sanılandan daha fazla kediye bulaşmış olabileceğini ortaya koydu.

ASIL TEHLİKE VİRÜSÜ İNSANA AKTARMALARI

Ancak bilim insanları hayvanların sağlığından ziyade, onların virüsü diğer insanlara yaymasından endişeli. Hayvanların bir virüs rezervuarı rolüyle virüsleri tekrar insanlara bulaştırması ihtimali oldukça kuvvetli. 

Rusya'daki veterinerlerin bazı hayvanları hastalığa karşı aşılamaya başlaması üzerine de konuşan Dr. Els Broens, “Şu anda bunun için bilimsel kanıt görmüyorum” derken "Evcil hayvanların salgında bir rol oynaması pek olası görünmüyor" dedi.