Koronavirüs kaynaklı ‘tuhaf’ ölümlerin perde arkasında ne var?

Bir dönem Covid-19'un Avrupa’da ki bulaşma üssü olarak anılan İtalya, bu kez de salgının en yoğun olduğu Lombardiya bölgesindeki 'tuhaf' ölümleriyle gündemde. Rus askeri doktorları tarafından rapor edilen ölümlerin perde arkasında ne var? Ölümlerin asıl sebebi virüs tedavisinde kullanılmaya başlanan test ilaçları mı? Tüm detaylar haberimizde...

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Özellikle bir dönem virüsün Avrupa’da ki bulaşma üssü konumunda olan İtalya’da durum oldukça vahim.

Avrupa’nın sırtını döndüğü İtalya’yı yalnız bırakmayarak yardımına koşan, Çin ve Rusya gibi güçlü ülkelerin sağlık personelleri, salgının baş gösterdiği ve ölümlerin bir türlü durdurulamadığı Lombardia hastanelerinde İtalyan doktorlarına destek oluyor. Ancak bu süreçte meslektaşlarının yardımına giden Rus askeri doktorları ilginç bir durumla karşılaştı. Rus doktorlar, bazı koronavirüs hastalarının 'tuhaf' bir şekilde yaşamını kaybettiğini raporladı.

UYKUYA DALIP BİR DAHA UYANAMADILAR

Moskovskiy Komsomolets gazetesinin haberine göre, aralarında İtalyan meslektaşlarına koronavirüs salgınıyla mücadelede yardım eden Rus askeri doktorlarının da bulunduğu Lombardiya bölgesinde hastalığın bazı yeni etkileri görüldü. Bergamo'nun yaklaşık 35 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Gromo kentinde koronavirüslü bazı kişilerin uykuya daldığı ve sonrasında uyanamadığı ortaya çıktı.

BİLANÇO AĞIR

Bu durumun en ilginç yönü ise; yaşamını kaybeden kişilerde koronavirüs salgınının ciddi belirtilerinin hiçbirinin görülmemiş olması. Edinilen son bilgilere göre, gönüllü sağlık çalışanlarının bulunduğu pansiyonlardan birinde, bir gün içinde 5 kişi bu 'tuhaf' ölümler nedeniyle hayatını kaybetti.

 Ayrıca ülke genelinde de koronavirüs kaynaklı ölü sayısı her geçen gün artmakta. Ülkede, pandemi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 14 bine ulaşmış durumda.

TUHAF ÖLÜMLERİN SEBEBİ KULLANILAN İLAÇLAR MI?

İtalya’daki Rus askeri doktorların rapor ettiği tuhaf ölümlerle ilgili ortaya atılan bazı iddialar; henüz anlaşılamayan ölümlerin kullanılan tedavi yöntemi ve ilaçlarla ilgili olabileceği yönünde. Bilindiği üzere koronavirüs tedavisinde test edilmeye başlanan bu ilaçlar birçok ülkede kullanılıyor ve bazı ilaçların ölümcül yan etkileri bulunuyor. Örneğin, geçtiğimiz günlerde Ulusal İlaç Güvenliği Kurumu Başkanı Dominique Martin, Covid-19'lu 30 hastanın sıtma ilacı Plaquenil'i kullanmalarının ardından kalple ilgili ciddi yan etkiler geliştirdiğini ifade etmişti.

Kurum, denetimsiz bir şekilde bu ilaçları kullandığı düşünülen 3 kişinin ölümünün ardından sıtma, lupus ve romatoid artrit tedavisinde etkili olan ilaçların reçete ya da denetim olmadan kullanılmaması çağrısında bulunmuştu. Martin sıtma ilaçalrının yanı sıra, azitromisin antibiyotiği ve lopinavirle ritonavir karışımı olan Kaletra gibi HIV tedavisinde kullanılan diğer ilaçların da tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

İLAÇLAR AFRİKA’DA TEST EDİLSİN ÖNERİSİ

Öte yandan Fransa'da sağlık alanında araştırmaları yapan Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü Genel Direktörü doktor Camille Locht ve Paris'teki Cochin Hastanesi Acil Servisi Şefi Prof. Dr. Jean-Paul Mira, ülkede katıldıkları bir televizyonun programında koronavirüs salgını için geliştirilen ilaçların, Afrika’da test edilmesini önerdi.

Uzmanların söz konusu önerisine karşı ‘‘Afrika’nin bir test laboratuvarı olmadığına dair’’ eleştiriler geldi.