ABD’li bilim insanlarından korkutan açıklama

Covid-19’un dünya ekonomisine, insan psikolojisine ve daha pek çok alan verdiği zarar sürerken, virüsün yayılması ne yazık ki durdurulabilmiş değil. Bugün itibariyle virüs 1 milyon 113 bin insana bulaşmış durumda. Tüm tedbirlere rağmen virüsün yayılmaz hızı düşürülemezken, ABD’li bilim insanı alınan tedbirlerin daha fazla genişletilmesi gerektiğine işaret eden bir veriyi paylaştı. Covid-19 hava yoluyla da yayılabilir mi?

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde, bir vahşi hayvan pazarında ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Covid-19), vahşi bir hayvandan insana geçtiği belirlenmişti. Kısa sürede Çin’i etkisi altına alan Covid-19’e ilişkin açıklama yapan uzmanlar, Wuhan’da görülen virüste Çin’in avantajlı olduğunu dile getiriyor. Zira virüsün, hayvandan insana bulaşırken zayıf bir yapıda olduğu, ilerleyen günlerde insandan insana bulaşarak güçlendiği ifade ediliyor. Dolayısıyla dünyanın geri kalanına da yayılan virüsün bu denli hızlı ilerlemesi, mutasyona uğramasına bağlanıyor.

COVID-19 HANGİ YÜZDE KAÇ SAAT YAŞIYOR?

Bilim insanların virüsün yayılma hızının önüne geçebilmek için virüsün hangi yüzeyde kaç saat yaşadığına dair araştırmalar yapıyor. Geçtiğimiz ay Amerikan New England Journal of Medicine yaptığı çalışmaları içeren bir makale yayımladı. Söz konusu araştırmaya göre Covid-19, bakır yüzeylerde 4 saat, plastik ve çelikte iki-üç güne, karton üzerinde de 24 saate kadar yaşıyor.

ABD’de yapılan kapsamlı araştırma, Ulusal Sağlık Enstitüleri, Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri, UCLA ile Princeton Üniversitesi uzmanları tarafından yürütüldü. Uzmanlar, enfekte olmuş bir kişiden aldıkları konronavirüsü gündelik hayatta kullanılan çeşitli yüzeylere aktararak dayanma süresini ölçtü.

“COVID-19 HAVA YOLUYLA YAYILABİLİR”

Covid-19’a dair bilinen tüm veriler baz alınarak alınan tedbirlerin kapsamı belirlendi. 60-65 yaş grubu için ciddi öldürme oranına sahip olan Covid-19’un söz konusu yaş aralığına etkisinin azaltılması için Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Genellikle hastalığın belirtilerini göstermeyen 20 yaş altı bireylerin için de sokağa çıkma yasağı getirildi.

Elde edilen veriler kapsamında sosyal mesafe kuralları konulurken, virüsün vereceği hasar en azami seviyelere indirilmeye çalışıldı. Fakat gelinen noktada ABD tarafından ulaşılan bir veri tüm planları alt üst edecek potansiyele sahip. Zira alınan tedbirlerin hepsi işlevini yitirmiş olabilir.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Başkanı Dr. Anthony Fauci

 

ABD’den Covid-19’un fiziksel temas dışında hava yoluyla da bulaşabileceğine dair bir açıklama geldi. Bilim insanlarına göre Kovid-19 nefes alıp verirken ve konuşurken hava yoluyla bulaşabilir. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Başkanı Dr. Anthony Fauci, “son gelen bilgiler gösteriyor ki virüs aslında insanlar konuşurken de yayılabilir” dedi. Fox'a konuşan Dr Fauci koronavirüsten korunmak için kullanılan maskelerin değiştirilmesiyle ilgili önerileri tartışırken virüsün hava yoluyla da yayılabileceğini bildirdi. ABD’deki resmi tavsiyeye göre sadece hasta kişilerin ve bunlara evlerinde bakan insanların yüzlerini maskeyle kapatması gerekiyor.

Fauci’nin bu açıklaması Ulusal Bilimler Akademisi’nin 1 Nisan’da Beyaz Saray’a yolladıkları son araştırmalarının özetinden sonra geldi. Araştırma sonuçları henüz kesinleşmiş değil. Ancak ilk bulgulara göre virusün normal nefes alırken yayılma ihtimali bulunuyor. New England Journal of Medicine (NEJM) adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre de bilim insanları SARS-CoV-2 virüsünün 3 saate kadar havada asılı kalabildiği sonucuna varmıştı.