Koronavirüs günlerinde evden online ziyaret edebileceğiniz dünyaca ünlü müzeler

Koronavirüsle mücadele kapsamında birçok insan salgının yayılmasını engellemek için ‘‘Evde Kal’’ çağrılarına uydu ve kendi karantina uygulamasını hayata geçirdi. Bu süreçte evde sıkılanlar, kendine hobi arayanlar ve gezi planlarını iptal ederek salgın tehlikesinin geçmesini bekleyenler için evlerinizden online ziyaret edileceğiniz dünyaca ünlü müzeleri sizler için derledik. Unutmayın; ‘Hayat eve sığar.’

Pergamon Müzesi - Berlin:

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri haline gelen Pergamon Müzesi’ndeki Bergama Zeus Tapınağı, Milet Agora Kapısı, Babil Kapısı ve Pergamon Altarı gibi pek çok antik eseri online olarak keşfedebilirsiniz.

114

Ulusal Sanat Galerisi - Washington DC:

Amerikalı sanat koleksiyoncusu Andew W. Mellon’ın pek çok eser bağışladığı bu müzede, 2000’in üzerinde tablo, heykel ve sanat parçaları ile birlikte kendisinin bağışlamış olduğu birçok İtalyan porselen bulunuyor.

214

Ayasofya Müzesi - İstanbul:

Ayasofya, İmparator Justinianus'un talimatıyla 532'de yapımına başlanan, 537'de kilise olarak ibadete açılan, İstanbul'un fethiyle camii olarak yeniden düzenlenen, 1935'te müzeye dönüştürülen İstanbul'un en önemli tarihi yapılarından biri. 

Britanya Müzesi - Londra:

British Museum koleksiyonu, iki milyondan fazla yıllık insanlık tarihini ve kültürünü kapsıyor. 5 farklı kıtanın tarih boyunca sahip olduğu Rosetta Taşı, Parthenon heykelleri ve mumyalar gibi dünyaca ünlü tarihi objeler interaktif tarih çizelgesi üzerinden keşfedilebiliyor.


414