Covid-19 aşısında doz kararsızlığı: Bilimsel araştırmalar ne gösteriyor?

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de koronavirüs geçirenlere tek doz aşı yapılması kararı verilmişti. Ancak hastalığı geçirenlere tek doz olarak uygulanması planlanan aşı kararında çok geçmeden geri adım atıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamasında 2’inci doz randevularının yeniden açıldığını duyurdu. Peki, dünyadaki uygulamalar neler? Koronavirüs geçirenler kaç doz aşı olmalı? Bilimsel araştırmalar ne gösteriyor? İşte detaylar…

Türkiye’de aşı dozlarıyla ilgili kararsızlık sürüyor. Geçtiğimiz günlerde yurt genelinde koronavirüs (Covid-19) geçirenlere tek doz aşı yapılması kararı alındı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında ‘’Bilim Kurulu kararı gereğince tek doz BioNTech aşısı olanların ikinci doz aşı randevusu iptal edilmiştir’’ ifadesi yer aldı. 2’inci doz aşıları iptal edilen koronavirüs geçirmiş vatandaşlar, alınan bu karara tepki gösterdi. 

112

Gelen tepkiler üzerine hastalığı geçirenlere tek doz olarak uygulanması planlanan aşı kararında geri adım atıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs geçirenlerin de ikinci doz aşı yaptırabileceğini duyurdu.

212

ABD'deki Rockefeller Üniversitesi'nden bir grup bilim insanının 26 kişinin katılımıyla yaptığı araştırmada, pandeminin ilk dönemlerinde koronavirüs geçirmiş ve daha sonra mRNA teknolojisiyle geliştirilen Pfizer/BioNTech veya Moderna aşısı olmuş kişilerde yüksek düzeyde antikor tespit edildiği görüldü.

DOZ KARARSIZLIĞININ SEBEBİ NE?

Avrupa Birliği (AB), euro bölgesi içinde yapılacak seyahatlerde aşı kimliğini zorunlu tutuyor. İstenen aşı kimliğinde, hastalığı geçirenlerinde 2 doz aşı olma zorunluluğu bulunuyor. 


412