Gebeliğe bağlı ölüm oranları pandemide arttı

ABD’de gebeliğe bağlı ölümlerin pandeminin ilk yılında yükseldiği tespit edildi.

Çarşamba günü ABD hükümeti tarafından yayınlanan bir rapora göre, ülkede gebeliğe bağlı ölümler pandeminin ilk yılında artış gösterdi.

Ulusal Sağlık İstatistikleri raporunda, 2020 yılında gebelik, doğum veya sonraki dönemlere bakıldığında 861 ölüm meydana geldiği tespit edildi. Bir önceki sene bu sayının 754 olduğu belirtildi.

Siyah kadınlar arasında ise her 100 bin doğumda 55 kişinin hayatını kaybettiği beyazların yaklaşık üç katı olduğu kaydedildi. Uzmanlar, sağlık hizmetlerine yetersiz erişim ve yapısal ırkçılığın söz konusu oranlarda etkili olduğunu vurguladı.

Raporda, Covid-19 virüsünün gebelikteki ciddi hastalık risklerini nasıl artırmış olabileceğine dair bir inceleme yer almıyor. Ancak dolaylı olarak bir etkisi olduğu varsayılıyor. Boston Üniversitesi’nde profesör olan Eugene Declercq, birçok insanın virüs yapma korkusuyla tıbbi ihtiyaçlarını ertelediğini ve pandeminin sağlık sistemini zorladığını söyledi.

Raporun şaşırtıcı olmadığını söyleyen Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'nden Dr. Janelle Bolden, “Pandemi, tıbbi hizmetlere erişim ve sağlık hizmetlerinin kalitesindeki eşitsizlikleri ortaya çıkardı. Ayrıca birçok insanın temel ihtiyaçlar için güvendiği halk sağlığı ve sosyal kurumlara destek eksikliğini de gösterdi. Bu eşitsizlikler ve yetersizlikler, tıbbi eksikliklere ve daha kötü sonuçlara yol açtı” yorumunda bulundu.

ABD’de anne ölüm oranlarının son 35 yılda üç kattan fazla arttığı kaydedildi. Riskleri artıran etkenler arasında obezite, kalp hastalığı ve sezaryen oranlarının artması gösteriliyor.