Covid-19 etkisini ne zaman kaybedecek? Hava şartlarının iyileşmesi koronavirüsü nasıl etkileyecek?

Koronavirüs Çinde ölüm rekorları kırarken, ülkenin İstanbul Başkonsolos Vekili Chen Su, virüsün 20 şubattan itibaren etkisini kaybetmeye başlayacağını söyledi. Peki bu mümkün mü, Covid-19 etkisini kaybedecek mi? Hava şartlarının iyileşmesi virüsü nasıl etkileyecek?

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Covid-19 olarak adlandırdığı koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'in Hubei eyaletinde ölüm rekorları kırılırken Çin’in İstanbul Başkonsolos Vekili Chen Su, virüsün 20 şubattan itibaren etkisini kaybetmeye başlayacağını söyledi. Sabah gazetesine konuşan Chen Su, Domuz gribinden hayatını kaybedenlerin oranının koronavirüsten kat be kat daha fazla olduğunu belirtti.

20 Şubattan sonra ölüm ve vaka sayılarında ciddi bir azalma olacağını ifade eden Su, ‘’Türkiye'nin bu zor günlerimizde yaptığı tıbbi yardımları asla unutmayacağız" dedi. Ayrıca Başkonsolos Vekili Chen Su, Türk Hava Yolları’nın (THY) Çin seferlerini bir an önce başlatmasını rica etti. THY geçtiğimiz günlerde durdurduğu Çin seferlerini, Şubat ayının son günlerinde yeniden başlatacağının bilgisini vermişti.

20 ŞUBAT’TAN SONRA NE OLACAK?

Geride bıraktığımız çarşamba günü Çin’deki ölüm sayısında ciddi bir artış gözlemlenmişti. Bir günde hayatını kaybedenlerin sayısı rekor seviyesine ulaştı. Bir gün içinde 242’ye ulaşan ölümlerle birlikte toplam vaka sayısının 48.206 olduğu belirtildi. Vaka sayılarının günden güne artış gösterdiği bu tabloyu baz aldığımızda, virüsün bir hafta gibi kısa bir süre içinde söylenildiği gibi hızlı bir biçimde etkisini yitirmesi oldukça güç.

Nitekim uzmanlarda, koronavirüsün bulaşma hızının bir hayli yüksek olduğuna dikkat çekerek, önümüzdeki günlerde vatandaşları daha dikkatli olmaları yönünde uyarıyor. Ayrıca Türkiye’nin komşu ülkelerinde de görülen virüsün, Türkiye’ye gelebileceği yönünde sinyaller veren sağlıkçılar, “Virüs geldikten sonra belli bir süre kendisini belli etmeyecektir, haberdar olmamız iki ayı bulabilir” diyerek vatandaşları uyarıyor.

HAVA ŞARTLARININ İYİLEŞMESİ KORONAVİRÜSÜ ETKİLER Mİ?

Bir diğer tartışma konusu ise, havaların ısınmasının koronavirüsü nasıl etkileyeceği. Bilim insanlarının bir bölümü, virüsün çok çabuk mutasyon geçirdiğini ve önümüzdeki günlerde gidişatın nasıl şekilleneceğini kestiremediklerini söylerken, diğer bir bölümü ise havaların ısınmasının olumlu etkiler yaratabileceğini belirtiyor.

Enfeksiyon etkeni virüslerin dış ortama hassasiyeti olduğuna ve hava şartlarındaki değişimin hem hayatta kalmalarını hem de enfeksiyon oluşturma hızlarını etkilediğini ifade eden bilim insanları, Avustralya örneğini veriyor. Avustralya’nın şu anda yaz aylarında olması ve sıcak sebebiyle ülkede görülen iki vakanın bulaşma oranının Çin ve kış aylarında olan diğer ülkelere nazaran çok düşük olması bu tutumu güçlendiriyor.