Yeni dünya düzeninin ayak sesleri...

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında virüsü yok edecek bir aşı bulunamadığı takdirde hayatın normale dönmeyeceğini söyledi. Devletler, mayıs sonu normale dönüş sinyali verirken Gates’ten gelen bu çıkış geleceğe dair endişelerin artmasına yol açtı. Aşının bulunması için ise 2021’in bahar ayı gösterilirken dünyadaki mevcut sistemin çöküşü bu süre zarfında ihtimal dahilinde bulunuyor.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında virüsü yok edecek bir aşı bulunmadığı takdirde hayatın normale dönmeyeceğini söyledi.

Gates, Economist dergisi için kaleme aldığı makalede, "İnsanlığın bu salgının üstesinden geleceğine inanıyorum, ancak sadece dünya nüfusunun çoğu aşılandığında. O zamana kadar, hükümetler yasağı ve ihtiyati tedbirleri kaldırsa ve hatta şirketler yeniden açılsa bile hayat normale dönmeyecek" ifadelerini kullandı.

Küresel ekonominin koronavirüs için bir aşı bulunana kadar küçülmeye devam edeceğini aktaran Gates, mal ve hizmetlere yönelik talebin düşük olacağını ve insanların paralarını daha dikkatli harcayacaklarını söyledi.

Microsoft’un kurucusu, salgınla mücadele etmenin tek yolun etkin tedavi yöntemleri geliştirmekten geçtiğini düşünüyor.

DÜZEN DEĞİŞECEK

Küresel finans ve teknoloji şirketlerinin ortağı olduğu Yeni İpek Yolu projesinin gerçekleşmesi için mevcut düzenin yıkılması gerekiyor. Küresel finans ve teknoloji şirketlerinin sahipleri, Çin’deki yatırımların büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Bill Gates de bu şirketlerin en büyüklerinden birinin başında bulunuyor.

Yıllar önce adeta bu günleri görmüşçesine virüs konusunda konuşan Gates, mevcut durum ile ilgili sık sık yorumlarda bulunuyor. Devletler, mayıs ayı itibariyle kısıtlamaları gevşeteceğini açıkladı. Lakin, Gates’e göre aşı geliştirilmeden hayatın normale dönmesi mümkün değil. Asgarî bir yıl olan aşı bulunma süreci, devletlerin ekonomilerinin yerle bir olduğu bir zaman diliminin de yaşanmasına tanık olabilir. Birkaç ayda ekonomileri çok ağır hasar alan ulus devletlerin bir yıl gibi bir süre bu koşullara dayanması ve ayakta kalması mümkün gözükmüyor.

Bununla birlikte aşı ise pandeminin önüne geçilmesinin tek yolu olarak görülüyor. İyileşen kişinin tekrar hastalığı kapma riski olması ve virüsün çok hızlı bir şekilde yayılıyor olması Gates’i haklı çıkaran noktalar. Önümüzdeki süreç, tüm dünya açısından savaşların bile çıkabileceği tehlikeli bir karanlığa gebe. İnsanların alışkanlıkları farkında olmadan değiştiriliyor. Alışkanlık edinmek için 40 gün bir işin yapılması tavsiyesini de düşündüğümüzde yeni bir düzene doğru itildiğimiz görülmektedir. Ancak henüz kazanan belli değil.