Türkiye’de yeterli sayıda solunum cihazı ve yoğun bakım yatağı var mı?

Solunum cihazları ve yoğun bakım üniteleri, solunum yollarını ciddi oranda etkileyen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkan koronavirüs pandemisinin tedavisinde kritik rol oynuyor. Peki Türkiye’de kaç adet solunum cihazı ve yoğun bakım yatağı bulunuyor?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs salgını, solunum yollarını ciddi oranda etkileyen bir rahatsızlık. Bu nedenle dünyada birçok ülke yoğun bakım yatak sayısını artırmak için çaba gösterirken, yeni solunum cihazı siparişi vermeye başladı.

TÜRKİYE İLK YERLİ SOLUNUM CİHAZINI ÜRETİYOR

Türkiye'de de benzer bir durum söz konusu. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, ilk etapta 5 bin adet solunum cihazı siparişi verirken, Türkiye'de de bazı firmalar bu cihazların üretim süreçlerine destek vereceğini açıklamıştı. Bakan Koca'nın geçen hafta yaptığı açıklamada, ilk etapta bir startup firmasının prototip olarak geliştirdiği bir cihazdan 5 bin adet için sözleşme yapıldığını ve bu cihazların 2 bin adedinin Nisan ayı sonunda teslim edileceğini söyledi. Ayrıca Koca, üçüncü bir firma ile de görüşmelerin yapıldığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı'nın sözleşme yaptığı BİOSYS şirketinin solunum cihazlarının seri üretimine başlandığını, Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter hesabı üzerinden ilk deneme prototipini paylaşarak kamuoyuna duyurdu.

KORONAVİRÜSTE SOLUNUM CİHAZININ ÖNEMİ

Solunum cihazı: Mekanik ventilatör olarak da adlandırılan suni solunum cihazları en basit haliyle, akciğerlerin görevini yeterince yapamadığı durumlarda hastanın solunumunu destekleyen aletler olarak tanımlanıyor.

Koronavirüse yakalanan hastaların tamamının yoğun bakıma kaldırılması ve solunum cihazına ihtiyaç duyması gibi bir durum söz konusu değil. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, Covid-19 hastalarının yüzde 80'i hastanede tedavi görmeden bu hastalığı atlatıyor. Yoğun bakıma yatırılması gereken hastaların oranı ise yüzde 5 civarında.

Bu bağlamda bir değerlendirme yapmak gerekirse, koronavirüste yoğun bakım yatışı en çok solunum yetmezliği nedeniyle olduğundan bu cihazların önemi oldukça büyük. Cihaz hastalara iki şekilde bağlanabiliyor. Hafif hastalarda cihazı bir maske yardımıyla bağlamak mümkün olurken,  ağır hastalarda ise nefes borusuna yerleştirilen bir tüple bağlanak mümkün oluyor.

TÜRKİYE’DE SOLUNUM CİHAZI VE YATAK SAYISI YETERLİ Mİ?

Sağlık Bakanlığı'nın 2018 Sağlık İstatistikleri Yıllığı'na göre, Türkiye'de 24 bin 71 adet erişkin yoğun bakım yatağı bulunuyor. Bu yatakların 11 bin 171'i Sağlık Bakanlığı, 4 bin 49'u üniversite ve 8 bin 851'i de özel hastanelerin bünyesinde yer alıyor. Türkiye'de ayrıca 2018 itibarıyla bin 625 çocuk ve 12 bin 402 yeni doğan yoğun bakım yatağı var. Ayrıca Türkiye'de mevcut solunum cihazı sayısının da 17 bin civarında olduğu belirtiliyor.