Hükümet neden sokağa çıkma yasağı ilan etmiyor? Bağış kampanyasına destekler de tepkiler de çığ gibi büyüyor…

Dünya ülkeleri Covid-19 ile mücadele kapsamında art arda yardım fonlarını açıklarken, Türkiye’de işinden olan ve ücretsiz izne çıkarılan yüz binlerce kişi dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşmasını umutla izledi. Erdoğan, ''Biz bize yeteriz Türkiyem'' sloganıyla 'Milli Dayanışma Kampanyası' başlattığını açıkladı ve 7 aylık maaşını kampanyaya yatırdı. Cumhurbaşkanı'nın açıklamasının ardından bağış kampanyasına destekler de tepkilerde çığ gibi büyüdü...

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Türkiye’de dahil olmak üzere birçok dünya ülkesinde virüs tehdidinden korunmak isteyen insanlar zorunlu olmadıkça sokağa çıkmıyor. Yetkililer, mevcut durumda dışarısının çok tehlikeli olabileceği uyarılarını sıklıkla dile getirirken, dünyanın birçok ülkesinde de sokağa çıkma yasağı ve OHAL ilan edilmiş durumda.

Ancak Türkiye’de hükümet, vaka sayılarının oldukça hızlı seyretmesine rağmen sokağa çıkma yasağı kararı almıyor. Yetkililer her ne kadar, "herkes kendi OHAL'ini ilan etsin" dese de, binlerce emekçi her sabah işlerine gitmek için evlerinden dışarı çıkıyor. Muhalefet partileri, "OHAL yöntemine başvurmadan", genel sokağa çıkma yasağı veya zorunlu karantina ilan edilmesi çağrısında bulunuyor.

Ancak iktidar kanadı "gerekli görülmesi halinde", sokağa çıkma yasağına da başvurulabileceğini belirtmekle birlikte, bu seçeneği "son çare" olarak gündeminde tutuyor. Muhalefete göre hükümetin sokağa çıkma yasağı ilan etmemesinin altında, ekonomik gerekçeler yatıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ''Milli Dayanışma Kampanyası''

 

İKTİDARIN YARDIM KAMPANYASI NE ANLAMA GELİYOR?

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği virüs salgını nedeniyle, kepenk indiren, işinden olan ve ücretsiz izne çıkarılan yüz binlerce kişi dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşmasını umutla izledi. Erdoğan, ''Biz bize yeteriz Türkiyem'' sloganıyla 'Milli Dayanışma Kampanyası' başlattığını açıkladı ve 7 aylık maaşını kampanyaya yatırdığını duyurdu.

Ancak tüm ülkeler vatandaşları için art arda yardım fonları açıklarken, Türkiye’de iktidarın, ‘üretim devam edecek çarklar dönecek' diyerek halktan destek beklemesi kamuoyunda eleştirilere neden oldu. Sosyal medyada halk, ‘vergilerimiz nerede?’ diye soranlar ve ‘iktidarın kampanyasına destek çıkanlar’ olarak ikiye bölündü.

EKONOMİSTLER NE DİYOR?

Hükümetin kararını değerlendiren ekonomistler, muhalefet ile hemfikir. Çünkü devlet, sokağa çıkma yasağı ilan ederse; vatandaşının kirasını, elektrik, su ve temel gıda gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilmeli. Türkiye’de de Bilim Kurulu üyelerinin sıklıkla devlete çağrıda bulunması ve sokağa çıkma yasağının iktidar tarafından gerekli görülmemesi, ekonomik açıdan Türkiye’nin gerekli fonu olmadığı şeklinde yorumlanıyor. Son olarak dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı dayanışma kampanyası da, vergilerin doğru şekilde kullanamadığı şeklinde yorumlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin başlatmış olduğu yardım kampanyası

 

BAŞKA HANGİ KURUMLAR YARDIM KAMPANYASI DÜZENLİYOR?

Türkiye’de zor durumda kalan binlerce kişinin yardımına koşan ‘Ahbap İyilik Hareketi Yardım Portalı’ koronavirüs günlerinde de işinden olan, temel gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan ve kirasını ödeyemeyen binlerce kişiye destek olmak için kollarını sıvayan ilk kuruluş oldu. İHH İnsani Yardım Vakfı, Kızılay, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'da şehirlerinde yardıma muhtaç vatandaşları için yardım kampanyaları düzenledi.

İBB'nin başlatmış olduğu yardım kampanyası

 

TÜRKİYE DIŞINDA YARDIM KAMPANYASI DÜZENLEYEN ÜLKELER

Öte yandan koronavirüs nedeniyle yardım kampanyası başlatan tek ülke Türkiye değil. Irak, Lübnan, Sri Lanka, Senegal ve Güney Afrika’da da iktidar bu zorlu ekonomik süreci atlatmak için yardım kampanyaları düzenliyor.

MUHALEFET TEPKİLİ

İYİ Parti lideri Meral Akşener, katıldığı bir televizyon programında koron virüs salgını sebebiyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kampanyalarına üçer maaşını bağışladığını açıklarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı kampanyaya ilişkin olarak "Erdoğan'a önerim maaş yetmez, o Katar uçağını hemen bağışlasın" dedi.

CHP'li Muharrem İnce’de, Covid-19 ile mücadele kapsamında halktan destek isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sert bir dille eleştirdi. "Vergi gelirlerini betona gömenler yine milletimizin yapacağı bağışa kaldılar" diyen İnce, "Vatandaş kendi OHAL’ini ilan etsin, bağış yapsın! Sen niye varsın?" diye sordu.