Koronavirüs tedavisini Almanlar mı buldu?

Koronavirüs Avrupa’da çok sayıda can alıyor. İtalya ve İspanya'da ölenlerin sayısı binleri geçti. Almanya'da ise koronavirüs tespit edilen insan sayısı yüksek ama ölüm oranı düşük. Bu durum, "Salgının tedavisi bulundu mu" sorusunu akıllara getirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs, (Kovid-19) salgına dönüştüğü ülkelerde vaka ve ölü sayılarını hızlıca arttırmaya devam ediyor. 80 binden fazla insanına koronavirüs bulaşan ve yaklaşık 3 bin vatandaşını kaybeden Çin, vaka sayılarında dünyada birinci sırada yer alıyor. Çin’den sonra en çok vakaların görüldüğü yerler arasında ise Avrupa ülkeleri görülüyor. 

ALMANYA'DA ÖLÜM ORANI DÜŞÜK

Avrupa'da İtalya, İspanya, Fransa,Almanya gibi ülkeler başı çekiyor. Avrupa ülkelerinde vaka sayıların 5 haneli rakamlara çıkmışken ve ölü sayıları da hızla artarken, Almanya’nın ölü sayısı diğer ülkelere nazaran daha düşük seyrediyor. 19 bin 848 vaka sayısının olduğu Almanya’da, son açıklamalara göre 68 kişi hayatını kaybetti. Almanya ile vaka sayısının hemen hemen aynı olan İran’da ölü sayısı bin 433 olarak kayıtlara geçti.

Almanya'da yoğun testler nedeniyle vaka sayısı katlanarak artarken, ülkedeki can kaybının diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşük kalması dikkat çekti. Almanya'da yaklaşık 20 bin kişide koronavirüs tespit edilmesine rağmen sadece 68 kişinin hayatını kaybetmesi ülke içinde tartışma konusu oldu. Konuya ilişkin çok sayıda iddia ve teori dile getirildi. Kimi iddialara göre Almanya'nın katı test politikası buna gerekçe olarak gösterildi. Bazı iddialarda ise Almanya’daki vaka sayılarında yaşlı nüfusunun az olması gösteriliyor.

TEDAVİYİ ALMANLAR MI BULDU?

Güney Kore'ye benzer şekilde çok fazla test gerçekleştiren Almanya'da ölü sayısı İtalya, İspanya, ABD ve Fransa'nın oldukça gerisinde yer alıyor. Alman basını, koronavirüs tespit edilen kitlenin büyük kısmını gençlerin oluşturması nedeniyle iyileşme oranlarını yüksek olduğunu yazdı. Bazı iddialara göre ise Almaya’nın koronavirüs tedavisini bulduğu belirtiliyor.

Almanya'nın test kapasitesinin Avrupa'nın diğer ülkeleriyle karşılaştırıldığında daha gelişmiş olması nedeniyle agresif test politikasının mümkün olduğu belirtiliyor. Almanya bir haftada 150 bin kişiye test yaptı. Ayrıca, Almanya'da şu ana kadar vaka tespit edilenlerin önemli bir kısmı da yüksek riskli olarak nitelendirilen yaş grubunun altında yer alıyor ve bu da iyileşme oranının yükselmesine neden oluyor.

Uzmanlar, düşük ölüm sayısına rağmen salgının Almanya'da henüz başlangıç aşamasında olabileceği uyarısında da bulunuyor.