Koronavirüs (Covid-19): Asla tam bir iyileşme mümkün değil

Covid-19 üzerinde çalışan uzmanlar, iyileşen hastaların akciğerlerinde buzlu cam benzeri yapılar tespit etti ve pandemiye yakalanan kişiler için asla tam anlamıyla bir iyileşmenin mümkün olamayabileceğini söyledi. Araştırmalar hala sürüyor ancak, durum salgına yakalanan futbolcuların meslek hayatını bitirebilecek kadar vahim.

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs can almaya devam ediyor. Ancak iç açıcı gelişmelerde yaşanıyor. Bu güne dek Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği salgına yakalanıp iyileşenlerin sayısı 80 bini aştı. Bunun nedeni hastaların bağışıklık sistemi, yaş ortalaması veya hastaların iyi bir sağlık bakımı almış olmaları.  

Ancak yaşam mücadelesini kazanan bu kişilerin hastalık sonrasındaki sağlık durumu hakkında veriler son derece sınırlı. İyileşenler, fiziksel ve elbette psikolojik olarak da yorucu olan bu süreci geride bırakmaktan duydukları rahatlığı ve sevinci ifade ediyor.Ayrıca semptomlardan kurtulmuş olan eski koronavirüs hastaları, virüse karşıda bağışıklık kazanmış oluyor.

İYİLEŞENLER BİR DAHA HASTALIĞA YAKALANABİLİR Mİ?

Birçok uzman iyileşen hastaların virüse karşı bağışıklık kazandığı konusunda hemfikir. Vücudun kendi bağışıklık sistemi enfeksiyon sırasında virüsü zararsız hale getiren antikorlar üretiyor. Hastalığı hafif geçiren hatta az ya da belki hiçbir semptom göstermeyen kişilerde de bağışıklık sistemi gerekli antikorları üretmiş oluyor. Bu kişilerin de yeniden yeni koronavirüse yakalanmaları muhtemel görülmüyor.

TAM BİR İYİLEŞME MÜMKÜN MÜ?

Ancak Hong Kong'daki uzmanlar, koronavirüsten iyileşen hastalar için asla tam bir iyileşmenin mümkün olmadığı tespitinde bulundu. Söz konusu araştırma her ne kadar küçük bir grup üzerinde yapılmış olsa da hastalığın komplikasyonları üzerine ilk sonuçları da ortaya koydu. Bilgisayarlı tomografi sonucunda hastaların akciğerinde buzlu cama benzer yapılar olduğu tespit edildi. Bu da akciğerin zarar gördüğüne işaret ediyor.

Vuhan Üniversitesi Zhongnam Hastanesi'ndeki bilim insanları da, COVID-19 hastalarından alınan 140 akciğer filmini analiz etmiş ve Hong Kong'daki uzmanlarla aynı sonuca rastlamış. Uzmanlar şimdi de, COVID-19 hastalarında akciğer bağ dokusunun iltihaplanması nedeniyle bir akciğer sertleşmesi görülüp görülmediği araştırılıyor. Sertleşme görülmesi durumunda, oksijen damarlara geçiş yapamıyor, akciğer sertleşiyor, solunum yüzeysel ve hızlı oluyor. Nefes alma bozuklukları, nefes darlığı ve kuru öksürük nöbetleri ortaya çıkıyor, vücudun iş görme kapasitesi düşüyor ve günlük faaliyetler zor hale geliyor.

VİRÜSE YAKALANMIŞ FUTBOLCULAR MESLEĞİNE DEVAM EDEMEYEBİLİR

Geçtiğimiz günlerde İtalya başta olmak üzere birçok ülkede 20'den fazla futbolcunun koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklanmıştı. Katıldığı bir NTV canlı yayınında, bilim insanlarının bu araştırmalarından söz eden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’da, koronavirüs hastalığını şiddetli bir şekilde geçiren futbolcuların mesleğine devam edememesine yol açabileceğini söyledi.

 Juventus'tan Matuidi ve Rugani, Chelsea'den Callum Hudson-Odoi, Sampdoria'dan Gabbiadini ve Valencia'dan Garay, Mangala ve Gaya gibi isimlerin corona virüse yakalandığı duyurulmuştu.

T.Hübers (Hannover), J.Horn (Hannover), M.Mittelstadt (H.Berlin), B.Matuidi (Juventus), Rugani (Juventus), M.Gabbiadini (Sampdoria), C.Odoi (Chelsea), O.Colley (Sampdoria), A.Ekdal (Sampdoria), M.Thorsby (Sampdoria) F.DePaoli (Sampdoria), B.Bereszynski (Sampdoria), G.Pezzella Fiorentina), P.Cutrone Fiorentina), D.Vlahovic (Fiorentina), J.Jesus (Elche), E.Garay (Valencia), E.Mangala (Valencia), J.Gaya (Valencia), F.Camarasa (Valencia), L.Kilian (Paderborn), H.Suk (Troyes)