Koronavirüs (Covid-19): Sizin akciğeriniz nasıl görünüyor?

Dünyada binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs pandemisi, sigara içenlerin akciğerini daha çok etkiliyor. Sağlık uzmanları, sigara kullanan bireylerin koronavirüse yakalanma riskinin, kullanmayan bireylere nazaran 14 kat fazla olduğunu belirtiyor.

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle dünya alarma geçti. Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği virüs nedeniyle binlerce kişi yaşamını yitirdi. Virüsün Türkiye’de de salgına dönüşmesiyle sağlık uzmanları, sigara içenlerin koronavirüse yakalanma olasılığının 14 kat daha fazla olduğunu belirterek, vatandaşı uyardı.  

ÇÖZÜM: AZALTMAK DEĞİL BIRAKMAK

Bilindiği üzere koronavirüs solunum yollarını etkileyen bir hastalık. Ağır vakalarda solunum yetmezliği ve akciğer organ yetmezliği gelişir. Ölüme neden olan da daha çok bu durumlardır. Sigara içenlerin akciğerlerinde, içilen sigara miktarı ve süresine göre değişken olmakla birlikte hasar gelişiyor ve hastalığın sigara içenlerde daha ağır seyretmesine neden oluyor.

Sigarayı azaltmak ise bu riski azaltmıyor. Bilimsel çalışmalar sigara bırakma ne kadar erken gerçekleşirse, sigarayla ilişkili hastalık riskinin de o kadar azaldığı görülüyor.

Sizin akciğeriniz nasıl görünüyor?

 

SİGARA SOLUNUM YOLLARININ SAVUNMA MEKANİZMALARINI ETKİLİYOR

Öte yandan virüsü yenmekte önemli olan bir diğer etken ise bağışıklık sistemimizin güçlü olmasıdır. Uzmanlar tütün ürünleri sigara, nargile gibi ürünleri kullanan kişilerin bağışıklık sisteminin, kullanmayanlara nazaran daha zayıf olduğunu ve bu kişilerin solunum yollarının savunma mekanizmalarının bozulduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle koronavirüs dahil pek çok solunum yolu enfeksiyonunun gelişimi kolaylaşıyor ve bu bireylerde virüs enfeksiyonları daha ağır seyrediyor.

Yeşilay geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, koronavirüse karşı alınacak önlemlerin başında tütün ürünleri ve elektronik sigaranın son verilmesi gerektiğini belirtmişti.

Koronavirüse yakalanan ve iyileşen birinin akciğer görüntüsü

 

YEŞİLAY’DAN ÖNEMLİ UYARI

“Tütün dumanı ve elektronik sigaralarda solunan aerosolü, bağışıklık sistemini baskılayarak fonksiyonlarını bozuyor. Bu nedenle dumana maruz kalmak, akut ve kronik hastalıklara neden oluyor. Ayrıca duman akciğerde öksürük refleksini bloke ederek, ciddi enfeksiyonlara yol açabilen virüs ve bakterilerin solunum yolları ve akciğerde tutunmasını kolaylaştırıyor. Koronavirüsün vücudu yıktığı organ akciğer olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle koronavirüse karşı alınacak önlemlerin başında tütün ürünleri ve elektronik sigara kullanımına son vermek geliyor”

Eğer sizlerde kendinize ve sevdiklerinize önem veriyorsanız, sigarayı azaltmayı değil bir an önce bırakmayı deneyin…
Sigara kullanmayan vs sigara kullanan