Koronavirüs (Covid-19) salgını yönetimleri olumsuz etkiledi

Koronavirüs salgınının toplum ve yönetimler üzerindeki etkisinin ele alındığı ankete göre, Avrupalı vatandaşların pandemi döneminde, hükümetlerine olan inancı azaldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını, yönetimleri sarstı. Son yapılan bir araştırmaya göre, pandemi başladığı günden bu yana Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının ulusal hükümetlerine olan inancı azaldı.

Eurofound tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, AB ülkeleri arasından yalnızca Danimarka'da ulusal hükümete güvenin sürdüğü anlaşıldı.

Bununla birlikte, Avrupa Komisyonu yetkililerinin virüs aşısı tedariki ve dağıtımında yaşanan gecikmeler nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalmasına rağmen genel olarak da AB kurumlarına olan güvenin ulusal hükümetlerden yüksek olduğu görüldü.

ANKET SONUÇLARINA GÖRE ÜYE ÜLKELERDE DURUM

Aynı raporda, Avrupa’da yükselen aşı karşıtlığınında yine bu memnuniyetsizlik ve artan güvensizliğin bir sonucu olduğu ifade edildi.

Eurofound'un bir süredir yürüttüğü AB çapında yaşam ve çalışma koşullarıyla ilgili çalışmaların koronavirüs sürecine adapte edilmesi sonucu yapılan anket geçen yıl nisan ayından bu yana aralıklarla üç tur tekrarlandı. Anket 138 bin 629 kişi üzerinden örneklenerek yapıldı.

Ankete göre ulusal hükümetlere olan güvenin en yüksek olduğu ülkeler, Danimarka ve Finlandiya.

Geçen yıla göre ulusal hükümetlere olan desteğin en çok azaldığı ülkeler ise, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Kıbrıs, Yunanistan ve Polonya oldu.