Koronavirüs nedeniyle koltuğunu kaybeden politikacılar hangileri?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi, siyasi krize dönüştü. Salgın sürecinde, uygulanan yanlış politikalar nedeniyle istifa eden ya da görevden alınan politikacıların sayısı arttı. Peki, koronavirüs görüldüğünden beri hangi ülkeden hangi politikacı neden koltuğunu kaybetti?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa süre içinde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele devam ediyor. Salgından kurtulmanın tek yolu olarak görülen aşılama sürerken, hükümetlerin bu süreçte aldığı kararlarla ilgili eleştirilerin de ardı arkası kesilmiyor. 

118

Dünya genelinde çok sayıda politikacı, koronavirüs sürecinde aldığı eleştiriler nedeniyle görevinden istifa ederken, birçoğu da uygulanan yanlış politikalar sebebiyle görevinden alındı. 

218

İşte iktidardaki pozisyonlarını kötüye kullanarak koronavirüs kısıtlamalarını yok sayan ve bu ihlalin faturasını görevlerinden ayrılarak ödemek zorunda kalan politikacılar… 

19 Mart 2020 tarihinde istifa eden Hollanda Sağlık Bakanı Bruno Bruins, koronavirüs önlemlerinin kararlaştırılacağı toplantıda bayılmasını gerekçe gösterdi. Bruno, ‘bu süreç beni çok yordu’ diyerek istifa etti.


418