Koronavirüs: Karantina sürecinde aile içi şiddet artabilir

Koronavirüs endişesi nedeniyle insanların tepkilerinin arttığını belirten uzmanlar, izolasyon sürecinde aile içi ilişkilerin bozulabileceği uyarısında bulunuyor. UNICEF şiddet olaylarının artabileceği endişesi üzerine milyonlarca çocuğun tehdit altında olduğunu söylüyor.

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve çok sayıda ülkeyi etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün, Türkiye’de de 98 kişiye bulaşması toplumda panik duygusunu arttırdı. Ülkede virüs nedeniyle ilk ölümün yaşanmasıyla, insanların psikolojik tepkileri de artmaya başladı.

Uzmanlar, insanların virüs endişesi nedeniyle tepkilerinin arttığını ve izolasyon nedeniyle sosyal hayattan uzaklaşmalarının zorluklar doğurabileceğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Covid-19 olarak isimlendirilen virüsünün ilk görüldüğü ülke olan Çin’deki etkilerine baktığımızda izolasyonun, evlilik ve ilişkilere zarar verdiği kanıtlandı. Karantina sürecinde Çin’de alınan boşanma kararları rekor seviyelere ulaştı. Koronavirüsün yeni üssü olarak bilinen İtalya’da da benzer olaylar yaşandı.

UZMANLARDAN DEVLET YETKİLİLERİNE ÇAĞRI

Uzmanlar, bu süreçte, sokağa çıkmaya getirilen kısıtlamalar, izolasyon ve hastalık karşısında hissedilen korkuyla bağlantılı olarak aile içi şiddet gibi olayların da artabileceğini düşünüyor. Alman hükümeti konuyla ilgili olarak, önümüzdeki dönemde ev içi şiddetin artması ihtimaline hazırlandıklarını söyledi ancak uzmanlar virüsün görüldüğü tüm ülkeleri, konuyla ilgili adım atmaya davet ediyor.

Almanya Arabulucular Birliği, bu süreçte özellikle çocuklar için endişe duyduklarını ifade etti.  Çünkü çocukların kendilerini ve enerjilerini kontrol etmekte zorlandığını ve kapalı ortamlarda uzun süre çocuklarla kalan yetişkinlerin mevcut durumla baş etmekte zorlanabileceğini ve bu durumda etkilenebileceğini belirtildi.

Alman analistler, koronavirüs nedeniyle hırsızlık ve dolandırıcılıkların artabileceği hatta bu süreçte komşuluk ilişkilerinin tamamen bitebileceğini söylüyor. Federal ve eyaletler düzeyinde yapılan analizlerde, Çin ile İtalya’da karşılaşılan sorunlar ve edinilen tecrübeler dikkate alınıyor.

ÇOCUKLAR TEHDİT ALTINDA

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF de COVID-19 nedeniyle çocukların daha iyi korunması çağrısında bulundu. UNICEF, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemlerin sonucunda çocukları koruyan bazı sistemlerin işlem dışı kaldığını açıkladı. UNICEF’in Çocuk Koruma Programları Sorumlusu Cornelius Williams, doğrudan sağlığı tehdit eden riskler dışında çocukların böyle pandemiler döneminde başka tehditlerle de karşı karşıya kaldığını söyledi.

Williams, ebola salgının yaşandığı 2014-2016 yıllarında örneğin Batı Afrika ülkelerinde çok sayıda çocuğun ihmal ve istismara uğradığı, cinsel açıdan sömürüldüğü ve zorla çalıştırıldığını hatırlatarak Sierra Leone’de de çocuklar arasındaki hamilelik oranının iki katına yükseldiğini belirtti.