Koronavirüs salgını gıda fiyatlarına darbe vurdu!

Covid-19'un ardından ekonomik tablo her geçen gün krize sürükleniyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün verilerine göre, küresel gıda fiyatları son 10 yılın zirvesine çıktı.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarındaki artışa yönelik açıklama yaptı. FAO, söz konusu açıklamasında küresel gıda fiyatlarının Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını kaydetti.

Örgütün yapmış olduğu yazılı açıklamaya göre, mayıs ayında ortalama 127.1 puan olan FAO Gıda Fiyat Endeksi, bir önceki aya göre 4.8, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 39.7 artış gösterdi.

Özellikle bitkisel yağ, şeker ve bakliyat ürünlerindeki artış, rekor seviyelere ulaştı. Son 10 yılın en yüksek değerine ulaşan ürünlerin artışı, taşıma ve nakliye maliyeti nedeniyle daha da yükselecek gibi görünüyor.

Bununla birlikte talep artarken arzda yaşanan sorunlar, ülkelerin ihracat kısıtlamaları ve artan stoklama fiyat artışında etkili oluyor.

2021'DE REKOR TAHIL ÜRETİMİ BEKLENİYOR

Öte yandan FAO, 2021'de dünya tahıl üretiminin yaklaşık 2 milyar 821 milyon tona çıkmasını öngörüyor. Toplam tahıl gıda tüketiminin dünya nüfusu ile birlikte artacağı tahmin edilirken, hayvan yemi için buğday kullanımının da artması bekleniyor.