Koronavirüs (Covid-19) aşısına dair 13 soru 13 cevap

Koronavirüs (Covid-19) pandemisine çözüm olabilecek aşılama çalışmaları hızla devam ederken, aşı karşıtları tarafından sosyal medyaya salınan dezenformasyon haberler, çok sayıda komplo teorisi ve spekülasyonun doğmasına neden oldu. Bu hassas süreçte koronavirüs aşısına dair merak edilen tüm soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. İşte koronavirüs aşısına dair merak edilen tüm detaylar…

Tüm dünyanın ortak mücadelesi haline gelen koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele sürüyor. Salgından büyük oranda etkilenen ülkeler arasında yer alan Türkiye’de aşılama çalışmaları hızla devam ediyor.

120

Ülke genelinde yetişkin bireylere uygulanan aşı miktarı 40 milyonu aşmış durumda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 Haziran itibarıyla yetişkin nüfusun yüzde 50'sinin tam doz veya ilk doz aşısının tamamlandığını açıkladı. Ancak aşılarla ilgili asılsız ve hiçbir bilimsel temele dayanmayan çok sayıda komplo teorisi var. Bu komplo teorileri nedeniyle aşıdan korkan veya aşı olduktan sonra endişeye kapılan binlerce kişi var. 

220

Bu kritik süreçte koronavirüs aşısına dair en çok merak edilen soruları ve yanıtlarını sizler için araştırdık. İşte koronavirüs aşısına dair merak edilen tüm detaylar…

TÜRKİYE’DE HANGİ AŞILAR KULLANILIYOR?

Türkiye'de şu an Çin'den getirilen Sinovac aşısı ile birlikte Alman aşısı olarak da bilinen Pfizer/BionTech kullanılıyor. Önümüzdeki günlerde ise 30 milyon dozdan fazla Sputnik V aşısının gelmesi bekleniyor.

420