Salgın döneminde çocuk istismarı ve kadına şiddette ürküten artış

Koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde evler hayatın en güvenilir merkezi haline geldi. Ancak yapılan araştırmalar, çok sayıda çocuk ve kadının evlerinde dahi güvende olamadığını ortaya koydu. Pandemi dönemide çocuk istismarı ve kadına şiddette rekor artış gözlemlendi.

Avrupa Birliği (AB) Polis Teşkilatı (Europol) tarafından 2017 yılından bu yana 9’uncu kez düzenlenen "Mağdur Tanıma Görev Gücü”ne dünyanın değişik ülkelerinden 41 uzman katıldı. Güvenlik birimleri, mümkün olduğunca fazla sayıda cinsel istismar mağduru çocuğu belirlemek için Europol'ün öncülüğünde güç birliği yaptı.

Mağdur Tanıma Görev Gücü sonucu, cinsel istismara uğradığı belirlenen 6 çocuk, güvenlik birimleri tarafından kurtarıldığı aktarıldı. 

Uluslararası Polis Örgütü (İnterpol) tarafından da desteklenen Mağdur Tanımlama Görev Gücü'ne katılan bazı ülkeler şöyle:

Avustralya, Belçika, Bosna-Hersek, Kanada, Danimarka, Estonya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Macaristan, Letonya, Moldova, Hollanda, Norveç, Portekiz , İspanya, İsviçre, Ukrayna ve ABD.

İSTİSMAR ARTTI!

Europol tarafından oluşturulan güvenlik güçleri kapsamında bugüne kadar cinsel istismara uğrayan toplam 12 çocuk tespit edildi ve koruma altına alındı. İstismara zanlısı 4 kişinin kimliği tespit edilerek, adli makamlara teslim edildi. Benzer operasyonlarda, onlarca kişi gözaltına alındı.

Ayrıca Europol'e göre, eve kapanma döneminde internet ortamında daha fazla çocuk, kamera önünde cinsel eylemlerde bulunmaya zorlandı.

KADINA ŞİDDET ARTTI!

Pandeminin ilk aylarında Birleşmiş Milletler (BM), karantina ve tecritlerin üç ayda bir 15 milyon yeni toplumsal cinsiyete dayalı şiddet vakasına yol açabileceğini öngörmüştü.

Aynı şekilde Dünya Sağlık Örgütü’de(DSÖ), her üç kadından birinin yaşamının bir döneminde erkek şiddetine maruz kaldığı tahmininde bulunmuştu. Açıklanan verilere göre, bu tahminler doğru çıkıyor gibi görünüyor.