Koronavirüs Çin'den dünyaya yayılıyor! Şifayı kapmamak için 10 hayati öneri

Çin'de ortaya çıkan virüs dünyaya yayılıyor. Hangi ülkede kaç koronavirüs vakası görüldü? Hızla yayılan koronaviristen korunmak için neler yapılabilir? Uzmanlar hayati önerilerini sıraladı…

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni ölümcül koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün yükseliyor. Hızla dünyaya yayılan koronavirüsle ilgili birçok bölgede alarm verildi. Çin dışındaki en az 14 ülkede koronavirüs vakalarına rastlandı.

Koronavirüsün yayıldığı ülkeler;

Japonya

Japonya Sağlık Bakanlığından cumartesi günü yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının 3 kişide görüldüğü doğrulandı.

En son vakanın Vuhan'da yaşayan ve 18 Ocak'ta Japonya'ya gelen 30 yaşında bir kadın olduğu tespit edildi.

 Malezya

Güneydoğu Asya ülkesi Malezya'da koronavirüsten etkilenen hasta sayısının 3 olduğu açıklandı.

Malezya Sağlık Bakanı Dzulkefly Ahmad virüs görülen üç kişinin de Çin vatandaşı olduğunu söyledi.

Koronavirüs taşıyan kişilerin Singapur'da virüs tespit edilen 60'lı yaşlarındaki bir adamın yakınları olduğu belirlendi.

Avustralya

Çin vatandaşları için popüler bir turizm destinasyonu olan Avustralya'nın Melbourne kentinde, 19 Ocak'ta Vuhan'dan gelen 50 yaşında Çinli bir kişide koronavirüs tespit edildi. Viktoria eyaleti sağlık bakanı, hastanın sağlık merkezinde tedavi altına alındığı ve durumunun sabit olduğunu söyledi.

Uzun süredir orman yangınlarıyla mücadele eden Yeni Güney Galler eyaletindeyse yetkililer 2 kişiye "muhtemelen virüs bulaştığını" açıkladı.

Yetkililer Avustralyalılara Çin'in Hubei bölgesine seyahat etmemeleri uyarısında bulundu.

Sağlık yetkililerinin tavsiye etmediklerini açıklamasına rağmen ülkede şehir merkezlerindeki eczanelerde koruyucu maskelerin tükendiği görüldü.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Chicago kentinde yaşayan bir kadında koronavirüs görüldüğünün açıklanmasının ardından bir diğer vaka Seattle kentinden bildirildi.

Seattle'da virüsün rastlandığı kişinin Vuhan'dan geldiği bildirildi.

Fransa

Fransa Sağlık Bakanlığı, Çin dışarısında bazı bölgelerde de görülen ölümcül virüsün ülkede üç kişiye bulaştığını doğruladı.

Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, koronavirüsün bulaştığı iki kişinin Paris ve Bordeaux şehirlerinde yaşadığını açıkladı.

Nepal

Nepal'de Vuhan'dan gelen 32 yaşındaki bir kişide koronavirüs görüldüğü doğrulandı.

İlk olarak karantinaya alınan şahsın iyileşerek taburcu olduğu bildirildi.

Hükümet havaalanlarında gözetimin artırıldığını ve "Nepal'e giren şüpheli kişilerin izlendiğini" açıkladı.

Singapur

Singapur'da koronavirüs görülen en az 3 kişi olduğu bildirildi.

Hastaların Vuhan'dan geldiği tespit edildi.

Güney Kore

Güney Kore'de cuma günü ikinci koronavirüs vakası görüldü.

Sağlık Bakanlığı, 50 yaşındaki bir kişinin koronavirüs semptomları gösterdiğini söyledi. Şahsın Vuhan'da çalıştığı sırada virüs kaptığı düşünülüyor.

Bir diğer hastanınsa yine Vuhan'dan ülkeye gelen 35 yaşında bir kadın olduğu bildirildi.

Hastalar ülkede tedavi görüyor.

Tayvan

Tayvan'da şimdiye kadar 3 koronavirüs vakası görüldü.

Yetkililer Vuhan ve Hubei bölgesine seyahat etmeme uyarısında bulunurken Vuhan'dan ülkeye girişlerin reddedileceği bildirildi.

Çin'in Hong Kong ve Macau da dahil olmak üzere diğer bölgelerinden ülkeye seyahat edenlerin sağlık beyan formları doldurması gerekiyor.

Tayland

Tayland'da 5 koronavirüs vakası tespit edildi. Hastaların 4'ünün Vuhan'dan gelen Çin vatandaşları olduğu belirtilirken diğer bir kişinin 73 yaşında Taylandlı bir kadın olduğu açıklandı. Taylandlı kadının bu ay içinde Çin'den geldiği söylendi.

Tayland Sağlık Bakanlığı, hastalardan 2'sinin tedavi edilerek Çin'e döndüğünü açıkladı.

Vietnam

Vietnam'da perşembe günü iki koronavirüs vakasının görüldüğü doğrulandı. Hastalardan birinin ocak ayı başlarında Vuhan'dan Ho Chi Minh Kenti'ne geldiği bildirildi. Yetkililere göre virüs bu hastadan oğluna bulaştı.

Sağlık yetkilileri hastaların tedavi gördüğünü ve durumlarının sabit olduğunu söyledi.

Yeni tanımlanan koronavirüs ölümcül zatürreye neden olabiliyor. Ancak uzmanlar hastalığın ne kadar tehlikeli olduğunu ve insanlar arasında ne kadar kolay yayıldığını bilmek için henüz erken olduğunu söylüyor.

KORONAVİRİSTEN KORUNMAK İÇİN HAYATİ ÖNERİLER…

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında Çin'de başlayarak yayılan koronavirüs benzeri mikropların en çok havaalanları ve uçaklarda barındığından bahsederek, korunmak için yapılması gerekenleri 10 madde ile sıraladı.

Müftüoğlu'nun, "Uçakta virüs kapmamak için 10 öneri" başlıklı yazısında yer verdiği o maddeler şöyle:

1. Koridorda değil pencere kenarında oturmaya çalışın.

2. Tuvaletlere yakın koltuklardan uzak durun.

3. Arkadaki değil öndeki koltukları tercih edin.

4. Öksüren, aksıran, hapşıran biri varsa maske takmasını isteyin.

5. Oturduğunuz koltuğun kollarını ve önündeki servis tablasını dezenfektan bir ıslak kâğıt mendil ile dikkatlice temizleyin.

6. Koltuğunuzun üzerindeki üfleyici havalandırma butonunu çalışır hale getirin.

7. Hijyenik bir “maske” takmanın size de önemli bir korunma sağlayacağını bilin.

8. Seyahat süresince elinizi ağzınıza, burnunuza temas ettirmemeye ve temiz tutmaya özen gösterin.

9. Uzun yolculuklarda bağışıklığınızı azaltabilecek yanlışlardan (alkol, uykusuzluk) uzak durun.

10. Seyahat öncesinde bağışıklığınıza güç verin: Çiğnenebilir probiyotik tabletler/pellorgonium, kara mürver ve ekinezya özleri, propolis spreyleri ve damlaları, N asetil sistein tabletleri, D vitamini damlaları...

Büyük ve çok kalabalık Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün dünyanın küresel bir köy haline geldiği çağımızda sadece bu ülke ile sınırlı kalması beklenemez. İstatistikler de gösteriyor ki virüs her geçen gün farklı ülkelerde baş gösteriyor. Özellikle Çin’e seyehat eden ülke vatandaşları ve Çinli turistleri ağırlayan ülkelerin bu konuda daha dikkatli olması elzem. Virüsten korunmak için uzmanların önerilerine kulak kabartmakta fayda var... Zira virüs çok hızlı yayılıyor ve mutasyona uğradığı için virüsten korunmak için tam teşekküllü bir çalışma yapılamıyor...

* Şifayı kapmak 

Hasta olmak veya hastalığı artmak.