Prof. Dr. Karcıoğlu: "Pandemiler çağına girdik"

2019 yılından bu yana dünya koronavirüsün pençesinde kıvranırken sosyal ağlar aracılığı ile yayılan yanlış bilgiler farklı sağlık problemlerinin de tetiklenmesine neden oluyor. Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, koronavirüs (Covid-19) hakkında doğru bilinen yanlışları ve alınması gereken tedbirleri Intell4'a anlattı...

Türkiye'de ve dünyada halen etkisi devam eden koronavirüs, milyonlarca kişinin ölümüne neden oldu. İnsanlığın pençesinde kıvrandığı virüse ilişkin Intell4'un sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, testlerin hem doğru yapılmasına hem de şeffaf biçimde açıklanmasına dikkat çekti. 

121

"Test ile koronavirüs teşhisi konması aslında pek doğru ve sağlıklı bir yöntem değil. Raslantısal pozitif vakalar elbette tespit ediliyor. Fakat esas olarak risk grubundaki kişiler için erken tanı için hızlı tanı testleri (rapid tests) hayati önem taşıyor" diyen Prof. Dr. Karcıoğlu, "Örneğin, KOAH’ı olan, tütün mamülleri tüketen ve yakın tarihte kalp ameliyatı olmuş kişilere erken tanı konularak Favipiravir ve Heparin tedavisine başlanması, kişilerin yoğun bakıma alınmasını ve hatta ölümünü engelleyebilmenizi sağlar. Riski yüksek olan gruplarda bu erken tanı önemlidir. Ancak düşük riskli gruplarda temas riski bile yok iken PCR ile tarama testi yapılması önerilmemektedir" ifadelerini kullandı. 


221

Gençlerde ve özellikle de gebelerde ilaç kullanımının olası sonuçlarına değinen Prof. Dr. Karcıoğlu, "Oysa, yirmili yaşlarındaki kişilere verilen bu ilaçlar özellikle gebelik durumu şüpheli olan kadınlarda büyük risk arz eder. Tıpta ‘kontrendike’ adı verilen ve uygulanması kesinlikle yanlış olan grupta yer alır. Filyasyon ekipleri, evde gebelik testi uygulamamasından dolayı, bu ilaçların doğrudan virüs saptanan kişilere verilmesi de yanlış bir uygulama. Özetle PCR (+) olan herkese şablon olarak belli bir tedavinin verilmesi yanlıştır ve ilginç şekilde tıpta sadece bu hastalıkta uygulanmaktadır" dedi. 

Covid-19 için kullanılan ilaçların vücutta bir yük oluşturacağının altını çizen Prof. Dr. Karcıoğlu, "İkinci olarak, bu ilaçlar erkek ya da kadın fark etmeksizin, üç kişiden birinde karaciğer bozukluğuna neden oluyor. Karaciğer enzimlerinin yükselmesinde rol oynuyor. Bu konuyla ilgili de izlemlerin yapılması gerekmektedir. Kısaca belirtmek gerekirse, Favipiravir ve Heparin gibi ilaçlar yaşlı ve yandaş hastalıkları olanların yoğun bakıma düşme ve ölüm riski oluşmasını bir miktar azaltıyor. Bu nedenle seçilmiş, belirli risk gruplarında uygulandığında önemli tedavilerdir" ifadelerini kullandı. 


421