Koronavirüs Avrupa'ya da sıçradı! Teker teker iptal ediyorlar…

İlk kez Çin’de görülen ve hızla Avrupa ülkelerine yayılan koronavirüsü, Mobil Dünya Kongresi’ne de sıçradı. Kongreye her yıl katılan AMAZON, LG ve Samsung gibi çok sayıda teknoloji devi firma virüs endişesiyle kongreye katılımlarının iptallerini bildirdi. Art arda gelen iptaller devam edecek mi? Yetkililer kongreyi iptal eder mi?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve dünyayı kasıp kavurmaya başlayan yeni tip Koronvirüsü (2019-nCoV), her yıl 200'e yakın ülkeden 100 bin kişinin üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapan Mobil Dünya Kongresi’ni (MWC 2020) de etkiledi. Dünyanın en önemli mobil teknoloji fuarı olarak bilinen kongrenin katılımcı iptalleri artmaya başladı.

Koronavirüsünden dolayı ölenlerin sayısı bin’e yaklaşırken, 24-27 Şubat tarihlerinde İspanya'nın Barcelona şehrinde düzenlenecek olan kongreye, bazı ülke temsilcileri ve teknoloji devleri katılmama kararı aldı. Nvidia Corporation Santa Clara, Ericsson ve Lucky GoldStar (LG) gibi teknoloji şirketlerinin ardından Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Amazon ve Samsung Türkiye’de kongreye katılmayacağını bildirdi.

Amazon konu hakkında yaptığı açıklamada, açıkça koronavirüs sebebiyle kongreye katılmayacaklarını belirtti. Söz konu iptallerin artması üzerine gözler etkinliğin organizasyonunu yürüten The GSM Association (GSMA) şirketine çevrilmişti ancak şirket, tüm iptallere rağmen kongrenin bu yılda gerçekleşeceğini duyurdu.

‘’EL SIKIŞMAYIN’’ UYARISI YAPILDI

The GSM Association, yönetimi yaptığı duyuruda etkinliğe katılmayı gözden geçiren şirketlerin olduğunu kabul ederken, güvenlik önlemlerini artırdıklarını da duyurdu. Alınan önlemler kapsamında, virüsün yayıldığı Çin'in Hubei eyaletinden katılımlar yasaklandı.

Kongreye Çin’in farklı eyaletlerinden katılmak isteyen ziyaretçiler için ise, en az 14 gündür ülke dışında olduğunu kanıtlaması zorunluluğu getirildi. Ziyaretçilere el sıkışılmaması konusunda da uyarılarda bulunan şirket, konuşmacıların mikrofonlarının sürekli değiştirileceğini ve dezenfekte edileceğini aktardı.

İPTALLER ARTABİLİR

Koronavirüs salgınına kısa zaman içinde bir çözüm bulunmazsa, dünyanın önde gelen teknoloji devlerinin iptalleri üzerine, kongreye katılmayan şirketlerin sayısında ciddi bir artış yaşanabilir. Zira, kongreye dünyanın dört bir yanından yüz binlerce kişi katılıyor ve bu da kuluçka döneminde dahi bulaşabilen bir virüs için büyük bir tehlike demek oluyor.

 Yetkililer her ne kadar önlemlerin alınmış olduğunu belirtseler de, virüs Çin ile sınırlı değil ve yayılma süreci oldukça hızlı. Son gelişmeler ışığında bir değerlendirme yapmak gerekirse, kongrenin sönük geçmemesi ve iptallerin daha da artmaması için yetkililerin ek önlemler alması elzem.