Koronavirüs Avrupa'da ilk önce Almanya'da görüldü

İtalya'da yapılan bir araştırma, genom yapısı incelenen yeni bir tip koronavirüsün Avrupa'da ilk olarak Almanya'da görüldüğünü ortaya koydu. Milano Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre koronavirüsün 59 genomunun incelenmesi sonucunda, ülkeye yayılan virüsün birkaç tanesi hariç, tek bir kaynaktan geldiği ve bu kaynağın Almanya olduğu ortaya çıktı.

Covid-19 pandemisinin İtalya'da ortaya çıktığı ilk günlerden, yayılım hızının azalma eğilimine geçtiği nisan ayının sonuna kadar alınan örneklerle yapılan çalışmada, ülkede dolaşan virüsün  kaynağının Almanya'daki bir numaralı hasta olduğu belirlendi.

Koronavirüs Avrupa'ya Şangay'dan geldi

İtalya'da 10'un üzerinde klinik ve üniversitenin ortak çalışması ile yapılan araştırma, New England Journal of Medicine'de yayımlanan Alman doktorların tezini de doğruluyor. Buna göre Almanya'da yaşayan 33 yaşındaki bir adam, 20-21 Ocak tarihlerinde Şangay'dan gelen ve sempton göstermeyen kişi Çin'e dönüşü sırasında fenalaştı ve Covid-19 tehşisi konuldu.

Almanya'da yaşayan ''1 numaralı hasta'' sonraki günlerde semptom göstermese de 27 Ocak'ta yapılan testte koronavirüs pozitif çıktı. Bir gün sonra aynı firmada birkaç kişide de koronavirüse rastlandı.