Koronavirüsle ilgili sevindirici haber

ABD’de hamileyken Covid-19 aşısı olan bir kadının bebeği koronavirüs antikoruyla doğdu. Dünyada ilk defa gerçekleşen olayı uzmanlar sevindirici bulsa da daha fazla inceleme yapılması gerektiğini söyledi.

Dünyadaki birçok ülkede koronavirüs aşılarıyla ilgili tartışmalar yapılıyor. ABD’nin Florida eyaletinden gelen bir haber ise bu konuda umut tazeledi. Hamileyken aşı olan bir kadının doğan bebeğinde koronavirüs antikoru bulunduğu tespit edildi.

KORONAVİRÜS ANTİKORUYLA DOĞAN İLK BEBEK

ABD’li iki doktorun açıklamasına göre doğan bebek, koronavirüs antikoruyla doğan ilk bebek oldu. Dr. Paul Gilbert ve Dr. Chad Rudnick, sağlık çalışanı olan annenin süreciyle ilgili de bilgi verdi. Hamileliğinin 36’ncı haftasında Moderna aşısının ilk dozunu yaptıran anne, 3 hafta sonrasında sağlıklı bir çocuk dünyaya getirdi.

Doktorlar analiz yapmak için bebeğin kordon bağından örnek aldı. Yapılan testler sonucunda kordondan alınan kanda koronavirüs antikoru olduğu tespit edildi. Yapılan açıklamada, anne aşılamasıyla Covid-19’dan korunma ve enfeksiyon riskini azaltma potansiyelinin olduğu söylendi.

ARAŞTIRMALAR DEVAM EDİYOR

Uzmanlar sonuçları sevindirici bulsa da aşılanan binlerce hamile kadının bebeklerinin de incelenmesi gerektiğini belirtti. Bebekler aynı şekilde antikorlu doğsa bile bu koruyuculuğun ne kadar süreceği henüz bilinemiyor. MedRxiv’te yayınlanan makalede, diğer araştırmacılara da aşılanmasını ardından hamilelik süreçlerinin ve doğan çocukların incelemesi konusunda çağrıda bulunuldu. İlerleyen süreçte daha fazla bilgi sahibi olunabilirse antikor seviyesine göre koruma düzeylerinin de belirlenebileceği söylendi.