Aşılamada yeni adım: Üçüncü doz neden önemli?

Dün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından kamuoyuna açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50 yaş üzeri vatandaşlara ve sağlık çalışanlarına üçüncü doz aşı müjdesi verdi. Peki, üçüncü doz aşı neden yapılıyor?

Koronavirüs (Covid-19) Bilim Kurulu, dün akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında, video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantının ardından alınan yeni kararları açıklayan Bakan Koca, üçüncü doz aşı randevularının açıldığını duyurdu. Bugün itibariyle, sağlık çalışanları ve iki doz aşı olmuş 50 yaş üzeri tüm vatandaşlar üçüncü doz aşılarını olmak üzere randevu alabilecek. 

3. DOZ AŞI NEDEN ÖNEMLİ? 

Koronavirüs aşılarının geneli iki doz yapılacak şekilde geliştirildi. Ancak bilim insanları aşı çalışmalarına başladıkları günden bu yana gereklilik durumunda üçüncü dozun yapılabileceğini ifade ediyordu.

Peki, nedir bu gereklilik durumu?

Şu an dünya genelinde kullanılan tüm koronavirüs aşıları, ikinci doz itibariyle tam koruma sağlıyor. İlk doz aşıda koruyuculuk oranı genellikle yüzde 50’nin altında kalıyor ve ilk aşı olunduktan yaklaşık iki hafta sonra bağışıklık gelişmeye başlıyor. 

İkinci dozuna ardından ise bağılıklık oranı 95’lere kadar çıkıyor. Ancak ilk dozda olduğu gibi ikinci dozun hemen ardından da bu etkinlik oranı hemen yükselmiyor. Ayrıca aşıların bağışık sürecinin çok uzun vadeli olmadığı belirten bilim insanlarına göre, yapılan her doz aşıda bağışıklı süresi ve etkinliği uzuyor. Bu nedenle üçüncü doza ihtiyaç duyuluyor. Üçüncü doz aşının hangi aşı türü ile olacağına dair ise bir kısıtlama yok.

Bakan Koca, ‘’Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar üçüncü doz olarak istedikleri aşıyı olabilirler. Bu konuda tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığı ile istediğiniz aşıyı üçüncü doz olarak yaptırabilirsiniz’’ dedi. 

KORONAVİRÜS GEÇİRENLER 3 AY SONRA AŞI OLABİLECEK

Öte yandan daha önce koronavirüs hastalığını geçirenlere 6 ay geçtikten sonra aşı hakkı tanımlanıyordu, bugünden itibaren bu süre üç aya indirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘’Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımız hatırlatma dozu olarak aşıyı hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra olabileceklerdir. Bu durumun mevcut antikor seviyesini ve koruyuculuğu önemli ölçüde artıracağı değerlendirilmiştir’’ dedi. 

İKİ DOZ ARASI SÜRE 4 HAFTAYA İNDİ

İki doz aşı arasındaki sürecin 4 haftaya indiğini açıklayan Koca, aşı olmaktan endişe duyan vatandaşlara da seslendi. Koca, ‘’Siz tereddüt eder ve geri durursanız bir kişi eksik kalacağız ve her bir eksiğimiz bizi toplumsal bağışıklık hedefimize ulaşmakta geciktirecektir. Aşıyı olan vatandaşlarımız olumlu tecrübelerini paylaşarak tereddüt yaşayan vatandaşlarımızı rahatlatmalı. Emin olunuz, salgın koşulları altında geliştirilen tüm aşıları büyük bir hassasiyet ve titizlikle inceleyerek ülkemize getiriyor ve kullanıma alıyoruz. Bizler sizin adınıza bu tereddüdü yaşayıp ikna olduk ve inandığımız aşıları ülkemizde kullanıma sunduk’’ ifadelerini kullandı. 

İkinci doz aşı randevusunu önceden oluşturan vatandaşlar, bu gelişmenin ardından randevusunu öne çekebilecek. 

BİONTECH AŞISI OLANLARIN 3. DOZA İHTİYACI VAR MI?

Prof. Dr. Derya Unutmaz, sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla bu soruya yanıt verdi. İki doz Biontech aşısı olanların üçüncü dozu olmasına gerek olmadığını belirten Unutmaz, ''Bu aşıların israfı olur. Üçüncü doz sadece Sinovac olanlar için olmalıdır'' dedi. 

Uzmanlar, Sinovac aşısının etkinliğinin Biontech'ten daha düşük olduğunu ifade ediyor. Ayrıca  Sinavac aşısı olanların üçüncü dozda Biontech aşısını yaptırması tavsiyesinde bulunuluyor.