Aşı programı genişledi: Kimler aşılanıyor, aşılandı?

Türkiye'de aşılama programı her geçen gün biraz daha genişliyor. Peki, kısa süre içinde büyük yol katedilen aşı programına dahil edilen yeni gruplar hangileri? Türkiye'de kimler aşılandı, aşılanıyor? Koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinden büyük oranda etkilenen ülkeler arasında yer alan Türkiye’de aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, salgın ile mücadele kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz aşı miktarı 32 milyonu aşmış durumda. 

117

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, son olarak kısa süre içinde büyük yol katedilen aşı programına yeni grupların dahil edildiği açıklandı. Aşılanacak yeni meslek gruplarını, ’’Bu güce güvenin" mesajıyla açıklayan Koca, ayrıca ‘’Aşı kıymetli, temini kolay değil. Randevunuzu aksatmayın" dedi. 

217

Aşılanacak bireylerin randevularına vaktinde gitmesi uyarısında bulunan Koca, BioNTech aşısının flakonunda 6 doz aşı bulunduğunu ve açıldıktan sonra 6 saat içinde kullanılması gerektiğini bildirdi. Ayrıca bakan, 6 saat içinde kullanılmayan dozların daha sonra kullanılamadığını ve israf olduğunu belirtti.

Peki, aşılama programına dahil edilen meslek grupları hangileri?


● Gıda üretim ve dağıtım sektörü ile kafe, lokanta ve restoran çalışanları

417